6-12-19
Gm. Czersk. Śladem naszych publikacji
Pytania w sprawie nowego samochodu i nie tylko

Po artykule w sprawie zakupu nowego auta dla czerskiej policji (zobacz tutaj) nasz czytelnik zadaje pytania szczegółowe dotyczące planów wsparcia zakupu nowego pojazdu (nieoznakowany samochód marki hyundai kona) oraz wydatków samorządu wspomagających funkcjonowanie tej formacji (pytania umieszczamy poniżej).

Niektóre pytania są skierowane do policji, inne do czerskiego ratusza. Zobacz odpowiedzi.

Pytania czytelnika:
„Jako mieszkaniec cieszę się, że policja w Czersku wzbogaci się o kolejne auto i mam nadzieję, że poprawi się tym samym bezpieczeństwo.

Jednak proszę również odpowiedzieć mieszkańcom na poniższe pytania:

1) Jaką kwotę otrzyma policja z urzędu w Czersku na zakup samochodu?

2) Do jakich celów będzie wykorzystywane auto? Czy będzie wyposażone w wideorejestrator?

3) Czy nowe auto zastąpi inny obecnie używany pojazd?

4) Ile samochodów zakupiono dla policji w Czersku przy udziale środków z urzędu w Czersku w ostatnich pięciu latach?

5) Czy nadal wszystkie zakupione samochody przy udziale środków z gminy są w użytkowaniu policji w Czersku?

6) Czy policja w Czersku wykorzystuje zakupiony ręczny miernik prędkości? i ile wykroczeń drogowych wychwycono w 2018 roku przy użyciu tego sprzętu, który chyba był również przekazany przez poprzednią burmistrz dla policji w Czersku?”


Poniżej odpowiedzi UM Czersk oraz KPP Chojnice.

UM Czersk:
Ad. 1 Dofinansowanie samochodu dla policji  przez Gminę Czersk w 2019 r. wynosi 47.500 zł.

Ad. 4  W 2016 r. samorząd dofinansował zakup 3 samochodów dla policji (Kia Ceed – 2 szt. , Opel Corsa – 1 szt.) za kwotę łączną 71. 096,25zł, natomiast w 2015 r. został dofinansowany kwotą 42.500 zł zakup samochodu osobowo-terenowego Skoda Yeti.


Policja:

1) Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach na zakup nowego radiowozu otrzymała od czerskiego samorządu 47.500 złotych.

2) Zakupione auto, które trafi do czerskiego komisariatu Policji będzie wykorzystywane przede wszystkim przez funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego, ale również w razie potrzeby przez funkcjonariuszy innych wydziałów tej jednostki.

3) Nowy pojazd zastąpi samochód nieoznakowany Chevrolet Aveo (2004 rok),który został wycofany z eksploatacji w 2018 roku. Dla informacji czytelnika- chojnicka komenda na ten czas użyczyła podległej jednostce nieoznakowany pojazd marki Kia, który pozostanie w Czersku do czasu przekazania nowego samochodu.

4) W ostatnich pięciu latach czerski samorząd partycypował w kosztach zakupu 5 radiowozów, które są wykorzystywane do tej pory  przez czerskich policjantów.

5) Ręczny miernik prędkości został zakupiony dla tej jednostki w czasie, kiedy jeszcze na terenie Czerska funkcjonowała na stałe komórka wydziału ruchu drogowego. Na tą chwilę specjalistyczną komórką, która zajmuje się bezpieczeństwem w ruchu drogowym jest Referat Ruchu Drogowego w Chojnicach. Ręczny miernik prędkości jest wykorzystywany  doraźnie zgodnie z nowymi przepisami przez policjantów z czerskiego komisariatu do tego przeszkolonych. Najczęściej jest to związane z reakcją na zgłoszenia naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

(red)

Zdjęcia podglądowe auta (hyundai kona):


 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.