2-01-21
Powiat chojnicki. Radni byli jednomyślni
Rondo w Pawłówku - Lipienicach
nosi imię św. Jana Pawła II


Decyzja zapadła podczas sesji Rady Gminy Chojnice, 30 grudnia. - Nie spieszymy się ze stawianiem obelisku na tej wysepce. Myślę, że może na kwiecień, maj przygotujemy jakieś symboliczne odsłonięcie - mówi wójt Zbigniew Szczepański.


Obelisk na rondzie im. św. Jana Pawła II, ma stylem przypominać rondo Bractwa Kurkowego w Starogardzie Gdańskim.   |  fot. A. Zajkowska

Nie wiadomo jeszcze dokładnie jak będzie wyglądał obelisk usytuowany na rondzie, w ciągu drogi wojewódzkiej w kierunku Tucholi. Najprawdopodobniej będzie on przypominał kamień usytuowany na rondzie Bractwa Kurkowego w Starogardzie Gdańskim, które zresztą było inspiracją dla wójta Zbigniewa Szczepańskiego.

- Nie chcemy grawerować podobizny ojca świętego, bo to różnie może w kamieniu wyjść. Żeby przypadkiem nie doszło do profanacji świętości naszego papieża... Wyryty będzie natomiast herb papieski. Myślę, że to będzie godne oznaczenie tego ronda - komentuje włodarz. Pomysł nazwania ronda, łączącego Pawłówko i Lipienice, imieniem papieża Polaka, urodził się w listopadzie, kiedy to pojawiły się spekulacje jakoby Jan Paweł II miał przyczyniać się do ukrywania przypadków pedofilii w Kościele.

- To ma być odpowiedź Gminy Chojnice i radnych na te paszkwile, oszczerstwa, które są w ostatnim czasie są kierowane pod adresem nie kwestionowanego autorytetu, zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących, jakim jest św. Jan Paweł II - mówił wówczas Zbigniew Szczepański. - W gronie radnych, podczas komisji, nie musieliśmy się licytować czy ten tytuł się należy czy też nie. Dla mnie to jest sprawa bezdyskusyjna - podkreślał w czwartek (31.12) wójt podczas konferencji prasowej. Włodarz argumentuje, że szacunek dla papieża Polaka należy się za wiele rzeczy, m.in. za wkład w wyjście naszego kraju spod buta komunizmu, za stanie murem zawsze po stronie samorządów oraz za przychylność w stosunku do Unii Europejskiej.

Ponieważ, po opublikowaniu przez media informacji o pomyśle uhonorowania Jana Pawła II i nadaniu imienia rondu, wybuchło w sieci wiele kontrowersji, rada sołectwa Lipienice - Pawłówko, przeprowadziła telefoniczne konsultacje z mieszkańcami tejże lokalizacji. - Wykonali tysiące telefonów. Nie było ani jednego głosu sprzeciwu - poinformował wójt.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.