2-05-20
Gm. Czersk. Treść listu poniżej
Radny Daniel Szpręga odpowiada na list otwarty

Publikujemy odpowiedź (poniżej) radnego Daniela Szpręgi na skierowany do niego list otwarty (zobacz list do radnego – tutaj).

Radny poprosił też o umieszczenie linku do jego wypowiedzi z sesji – wypowiedź na temat uchwał  – wideo cz. II - od 6 min. 12 sek – TUTAJ.

(red)


„Szanowni Państwo,

Myślę, że „list otwarty” skierowany do mnie za pośrednictwem  portalu wizjalokalna.pl ze względu na poruszoną w nim ważną tematykę płatności podatków od nieruchomości przez przedsiębiorców wymaga odpowiedzi z mojej strony.  Otóż Rada Miejska w Czersku podjęła w sumie trzy uchwały związane z przedsiębiorcami, w tym dwie na poprzedniej sesji. Te na poprzedniej sesji zostały podjęte jednogłośnie. Wówczas mówiłem, że są to uchwały „pozorne”, które właściwie nie załatwiają problemu płatności rat podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców, a jedynie przesuwają ten problem w czasie. Powiedziałem tak, ponieważ we wrześniu nastąpi kumulacja rat podatku za kwiecień, maj oraz czerwiec i co dalej? Burmistrz poinformował nas o tym, że przygotowuje jeszcze jedną uchwałę, która pozwoli na zwolnienie przedsiębiorców z płatności podatku od nieruchomości. Projekt uchwały miał zostać skierowany do uzgodnienia w UOKiK, a następnie miał zostać skierowany pod obrady na sesji. Tak też się stało, choć nie wiem, czy ostatecznie została zaopiniowana przez UOKiK. Tym razem wstrzymałem się od głosu, ponieważ zapisy obowiązującej Ordynacji Podatkowej dają burmistrzowi, wójtowi, prezydentowi w art. 67a możliwość umorzenia podatku, odroczenia terminu jego płatności, rozłożenia na raty  itd.

Uznałem, że należy na to zwrócić uwagę, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, że nie tylko w czasie pandemii mogą korzystać w razie braku płynności finansowej z pomocy gminy w trudnej sytuacji, ale praktycznie zawsze. Myślę, że to jest jeden z głównych powodów odpowiadających na pytanie dlaczego tak mało samorządów podjęło uchwały dla przedsiębiorców w związku z COVID-em 19.

Dlaczego wstrzymałem się od głosu? Przedsiębiorcy z którymi rozmawiałem, to sklepikarze, którzy dzierżawią lokale i prowadzą swoją działalność obecnie w ograniczonym zakresie z powodu mniejszej ilości klientów oraz rozmawiałem z przedsiębiorcami, których działalność jest obecnie zakazana wskutek panującej pandemii COVID-19 tj. np. fryzjerzy i kosmetyczki. Ich dochody praktycznie spadły do 0 zł. Biorąc pod uwagę, że są to podmioty, które najczęściej dzierżawią lokale od innych podmiotów, to nie są one uprawnione do jakichkolwiek zwolnień z podatku od nieruchomości, ponieważ nie są ich właścicielami, a w umowach mają do zapłaty jedynie czynsz i opłaty za media. Czyli krótko mówiąc podjęte uchwały im nie pomogą.

Zgodnie z oficjalnymi wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów ze zwolnienia korzystać mogą tylko podmioty będące podatnikami podatku od nieruchomości. Nie jest w związku z tym możliwe, aby zwolnienie mogło zostać wprowadzone dla podmiotów wydzierżawiających swoje nieruchomości innym na prowadzenie działalności gospodarczej. W takim przypadku nie są oni bowiem podmiotami określonymi w ustawie tj. przedsiębiorcami, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19. W tym miejscu proszę autora listu o weryfikację swoich niezgodnych ze stanem faktycznym informacji zawartych w liście do mnie.

Szanowni Państwo,

Niedoczekaniem kilku radnych oraz samego Pana burmistrza byłoby abym w tym przypadku zagłosował przeciw tej uchwale. Choć takie życzenie wyraził na sesji oficjalnie Pan burmistrz i mam wrażenie, że wiele osób moje wstrzymanie się od głosu interpretuje jako głos przeciwny. Ale to problem tych osób. Szkoda, że Pan burmistrz nie wypowiedział się co do mojego wniosku z poprzedniej sesji, gdzie prosiłem go o pośredniczenie w ewentualnych rozmowach na temat obniżenia czynszów pomiędzy właścicielami lokali a dzierżawcami prowadzącymi działalność gospodarczą. Szkoda, że jako rada nie możemy podjąć uchwały w sprawie obniżenia w czasie pandemii wszystkim dzierżawcom lokali prywatnych czynszów o 90%. Myślę, że to byłaby realna pomoc dla np. fryzjerów, kosmetyczek, hotelarzy. Niestety w Czersku pomimo podjęcia trzech uchwał mających na celu pomoc dla przedsiębiorców, jeden z nich właśnie zakończył wieloletnią działalność w samym sercu Placu Ostrowskiego. Powodem zapewne był wysoki, comiesięczny czynsz dzierżawny, a nie podatek od nieruchomości.

Dlatego jako radny apeluję i proszę aby właściciele nieruchomości w tym wyjątkowo złym okresie dla sklepikarzy, fryzjerów, kosmetyczek, solariów i innych podmiotów, których dochody drastycznie spadły znacznie obniżyli czynsze w okresie panującej pandemii. Znam wspaniały przykład z Chojnic, gdzie właściciel kamienicy obniżył miesięczny czynsz do 200 zł. dla zakładu fryzjerskiego i kosmetyczki.

Daniel Szpręga
Radny Rady Miejskiej w Czersku”

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.