15-10-19
Gm. Czersk. Burmistrz informuje o działaniach i apeluje
Radny Jacek Argasiński: Powietrze okresowo zanieczyszczone. Co dalej?
Radny Jacek Argasiński pyta burmistrza publicznie o działania podejmowane w sprawie jakości powietrza w gm. Czersk. Radny podejmuje temat, ponieważ widać na mapie jakości powietrza (dla gm. Czersk), że jest ono okresowo zanieczyszczone. Radny chce się dowiedzieć czy będą realizowane przedsięwzięcia w zakresie poprawy jakości powietrza? Jeśli tak, to jakie i kiedy?
Poprosiliśmy burmistrza o udzielenie odpowiedzi na pytania radnego.
„Dla obecnych władz samorządowych jakość powietrza na terenie gminy Czersk to jeden z priorytetów. W ramach działań prewencyjnych i informacyjnych zakupiliśmy w sierpniu tego roku 11 czujników, które na bieżąco badają stan powietrza. Czujniki stanowią powiązaną sieć, dzięki której monitowane jest całe miasto, a także Łąg, Odry i Rytel. Rozpoczął się sezon grzewczy, więc ciągle „normalną” rzeczą jest, że pogarsza się jakość powietrza. Wiele osób ma jeszcze piece kaflowe i kotły grzewcze starej generacji, gdzie sprawność tych urządzeń jest bardzo niska. Do tego dochodzi jeszcze spalanie złej jakości opału oraz palenie śmieci.
Pracownicy Urzędu Miejskiego dokonują na bieżąco kontroli nieruchomości, na których zachodzi podejrzenie spalania odpadów. Do zespołów kontrolnych zostaną także włączeni dzielnicowy z Komisariatu Policji w Czersku, którzy w przypadku stwierdzenia takiego wykroczenia będą mogli nałożyć mandat karny.
Gmina Czersk, jako jedna z pierwszych w województwie zawarła porozumienie z Prezesem WFOŚiGW w Gdańsku dotyczące wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”, na mocy którego ponad 150 osób skorzystało z konsultacji, a około 120 osób złożyło wniosek o wymianę kotła c.o. w ramach tego programu.
Jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna w szkołach. Tego typu akcje będziemy prowadzić regularnie.
Do poprawy jakości powietrza przyczyniają się również prowadzone inwestycje rozbudowy sieci gazowej. Przygotowujemy się do termomodernizacji oraz wymiany źródeł ciepła w kolejnych budynkach publicznych. Ważne jest także stosowanie odnawialnych źródeł energii – trwa realizacja projektu „Słońce źródłem pozyskiwania energii” w ramach którego na budynkach jednorodzinnych montowane są panele fotowoltaiczne.
Obecnie samorząd województwa pomorskiego opracowuje tzw. „uchwały antysmogowe”, które mogą wnieść nowe obowiązki na samorządy i ich mieszkańców, gdzie mogą być zapisane np. konkretne parametry instalacji grzewczych.
Podsumowując - do poprawy jakości powietrza nie wystarczą tylko działania samorządu, ale konieczne jest też włączenie się w te przedsięwzięcia przez mieszkańców. Dlatego apeluję – dbajmy wspólnie o jakość powietrza w Naszej Gminie!” – odpowiada Przemysław Biesek – Talewski, burmistrz Czerska.
(red)
Zobacz mapę jakości powietrza - TUTAJ
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.