3-12-18
Czersk. Komisje w Radzie Miejskiej w Czersku
Radny przypomina słowa obecnej
wiceburmistrz: Brak kultury politycznej
i zachłanność na władzę


Na ostatniej (30.11) sesji Rady Miejskiej w Czersku powołano komisje stałe i określono ich składy osobowe. Poniżej podajemy składy oraz przewodniczących sześciu komisji RM.
 

Podczas obrad radny Daniel Szpręga wyjaśniał, że radni z czteroosobowego klubu `Czersk dla pokoleń` będą pracować tyko w komisjach merytorycznych. Klub celowo rezygnuje z propozycji przewodniczenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Daniel Szpręga wyjaśniał, że radni nie chcą pracować w komisjach, które w jakiś sposób będą kontrolować organ, bo przecież mają zawsze wstęp na każdą komisję, mogą zabierać głos, tylko nie mogą głosować.  Dodał, że na pewno będą z tego prawa korzystać.

Przed głosowaniem stosownej uchwały w sprawie powołania komisji stałych Rady Miejskiej w Czersku głos zabrał radny Grzegorz Kobierowski, zwrócił się do obecnego przewodniczącego RM – Krzysztofa Przytarskiego:

„Panie Przewodniczący: wnosi pan dzisiaj projekt uchwały , w którym planuje się utworzenie 6 stałych komisji w Radzie. Ustawa o samorządzie gminnym obliguje Radę do utworzenia dwóch stałych komisji : Rewizyjnej i od bieżącej kadencji komisję skarg i wniosków.  Jeszcze cztery lata temu, kiedy zaproponowaliśmy wyodrębnienie komisji Budżetu i Finansów z Komisji Zdrowia i Problemów Społecznych( co zwiększało liczbę komisji z czterech do pięciu) krytycznie odnosił się Pan do tego faktu. Zwracał pan uwagę, że będzie to zwiększenie kosztów, bo przewodniczący komisji i zastępca biorą większe pieniądze od zwykłego radnego. Mówił Pan, że wcześniej świetnie funkcjonowały 4 komisje.   Obecny Wiceprzewodniczący,  radny Pan Piotr Kosobucki wyliczał wówczas, że utworzenie kolejnej komisji, w skali kadencji podnosi koszty funkcjonowania  rady o ponad 11 tysięcy złotych . Radny Kosobucki dodawał wówczas , że musimy liczyć każdą złotówkę. Dzisiaj proponują Państwo sześć stałych komisji Rady Miejskiej , czyli o jedną więcej aniżeli w poprzedniej kadencji. Oczywiście zmiana ustawy o samorządzie gminnym wprowadza dodatkową komisję Skarg i Wniosków. Jednak dlaczego nie proponują Państwo pozostania przy 5 komisjach Rady, skoro przed czteroma laty tak krytycznie byli Państwo nastawieni do zwiększenia liczby komisji. Co takiego się wydarzyło, że dzisiaj nie musimy już liczyć każdej złotówki ? Dodatkowa komisja to przecież obciążenie budżetu gminy o kolejne ponad 12 tysięcy złotych w skali kadencji… Za te pieniądze moglibyśmy doposażyć przykładowo plac zabaw dla dzieci.” 

Krzysztof Przytarski, przewodniczący RM powiedział, że radni przekonali się to tego, iż komisja budżetu jest potrzebna, pozostałe również. Przewodniczący dodał, że pieniądze nadal trzeba liczyć, ale co do wyodrębnienia komisji budżetu został przekonany przez poprzednią koalicję w RM. Cztery lata poprzedniej kadencji pokazały, że takie komisje są potrzebne.

Radna Barbara Fierek powiedziała do radnego Grzegorza Kobierowskiego, że komisja, w której poprzednio razem pracowali, spełniła się i może nadal funkcjonować.

W punkcie wolne wnioski ponownie głos zabrał radny Grzegorz Kobierowski. Odniósł się do słów byłej radnej Bogumiły Ropińskiej, a obecnie wiceburmistrz.

„Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo!
Jak niewiele potrzeba było czasu, żeby zweryfikować i porównać pewne sytuacje mające miejsce w poprzedniej kadencji rady. Chciałbym odnieść się do poprzedniej sesji Rady Miejskiej. Trudno mi przejść obojętnie wobec przebiegu wyboru prezydium Rady, a to z uwagi na krytyczne komentarze członków klubu dla naszej Gminy do analogicznej sytuacji w poprzedniej kadencji,  . Nie wszyscy z Państwa z pewnością śledzili przebieg sesji w ostatnich latach , dlatego przypomnę tę sytuację.  Kiedy w marcu 2016 roku za Śp. Jana Manię wybieraliśmy wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej,  klub Widzimy Gminę Inaczej poprał kandydaturę Pana Henryka Sumionki z Porozumienia Czerskiego, tworzącego razem z WGI koalicję w Radzie. Nie wskazywaliśmy wówczas kandydata ze swojego klubu, tylko z ugrupowania koalicjanta. Wówczas radna Bogumiła Ropińska podsumowała to w sposób następujący zacytuję: `Szanowni Państwo, powiem tak, nie jestem zdziwiona a raczej rozczarowana zachłannością na władzę koalicji rządzącej, zwłaszcza w zderzeniu z rzeczywistością. Mam tutaj na myśli bynajmniej brak aktywności radnych. Zabrakło Państwu znowu kultury politycznej i takiej chęci zwiększenia w tej radzie pluralizmu. Powiem tak: nawet w sejmie , gdzie jedno ugrupowanie rządzi , wicemarszałkami są przedstawiciele również opozycji. Ja chcę podkreślić, że w tej radzie są w tej chwili tylko dwa kluby Widzimy Gminę Inaczej i Nasza Gmina i myślę, że źle stało się że Państwo nie uwzględniliście tego faktu. Drodzy Państwo: brak kultury politycznej i zachłanność na władzę`: tak oceniła wybór Wiceprzewodniczącego w 2016 roku radna, obecnie wiceburmistrz Pani Bogumiła Ropińska. W tej radzie jest wiele osób poza moją osobą spoza Klubu Dla Naszej Gminy, którym mogli Państwo powierzyć funkcję wiceprzewodniczącego, i  potwierdzić swoje wcześniejsze słowa. Tak się jednak nie stało. Nie wiem, czy były to puste słowa, gra polityczna? Pozastawiam to państwu do odpowiedzi.”

Przewodniczący RM przypominał, że klub, w którym jest radny Grzegorz Kobierowski, otrzymał propozycję przewodniczenia w jednej z komisji, dodatkowo funkcję jednego wiceprzewodniczącego w komisji – ale klub Czersk dla pokoleń nie przyjął oferty.

Wiceburmistrz Bogumiła Ropińska powiedziała, że nadal podtrzymuje stanowisko, że należy podzielić się nie tylko przewodniczeniem w komisjach, ale też w prezydium rady. Powiedziała, że nawet taką sugestię w ramach klubu Dla Naszej Gminy przekazała. Jednak większość w tym gremium uznała, że należy się podzielić tylko przewodniczeniem w komisjach.  Być może w następnych kadencjach będzie podział stanowiskami również w prezydium rady.
Wiceburmistrz przyjęła argumenty klubu Dla Naszej Gminy, że będą trzy kluby radnych w RM, a więc dwóch wiceprzewodniczących w radzie miejskiej to za dużo w prezydium czerskiej rady. Później Bogumiła Ropińska dopowiedziała, że jest to pierwsza kadencja, w której klub mający większość zaproponował innym klubom przewodniczenie w komisjach. Propozycja dotyczyła komisji skarg, wniosków i petycji lub rewizyjnej, ponieważ obecni samorządowcy chcą transparentnie pracować w radzie miejskiej. Klub Czersk dla pokoleń nie przyjął przedmiotowej propozycji.

Doajmy, że koszt dodatkowy (wyższa dieta) po włączeniu do prezydium rady jeszcze jednego wiceprzewodniczącego RM, wyniósłby w skali całej pięcioletniej kadencji ok. 22 tys. zł.


KOMISJE RADY MIEJSKIEJ W CZERSKU VIII KADENCJI
(Uchwała Nr II/13/18 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 30 listopada 2018 r.)

Komisja Rewizyjna:
1.            Lucyna Zawiszewska – Przewodnicząca
2.            Elwira Bieszke-Binnebesel
3.            Łukasz Formella
4.            Beata Pyżewska

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
1.            Maciej Deja – Przewodniczący
2.            Jakub Pruski

Komisja Budżetu i Finansów:
1.            Zofia Łącka – Przewodnicząca
2.            Grzegorz Kobierowski
3.            Beata Pyżewska

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki:
1.            Elwira Bieszke-Binnebesel – Przewodnicząca
2.            Maciej Bruski
3.            Łukasz Formella
4.            Piotr Kosobucki
5.            Daniel Szpręga

Komisja Rolnictwa, Infrastruktury, Działalności Gospodarczej i Ochrony Środowiska:
1.            Barbara Fierek – Przewodnicząca
2.            Jacek Grzella
3.            Zenon Konefka
4.            Stanisław Pozorski
5.            Krzysztof Reszka

Komisja Zdrowia i Problemów Społecznych:
1.            Lidia Kroplewska – Przewodnicząca
2.            Maciej Deja
3.            Jakub Pruski
4.            Krzysztof Przytarski
5.            Ewa Reszka

W komisjach mają jeszcze pracować przyszli radni, którzy oczekują na złożenie ślubowania - Jacek Argasiński (otrzyma mandat za Andrzeja Sabiniarza, który zrezygnował z pełnienia mandatu) oraz Wiesława Czarnowska (otrzyma mandat za Bogumiłę Ropińską, która objęła funkcję zastępcy burmistrza Czerska).

(red)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.