Artykuł reklamowy

Refundacja in vitro na terenie całej Polski

Ogólnopolski program refundacji in vitro to przełomowy projekt, który wspiera pary borykające się z niepłodnością – problemem dotykającym nawet co piątą parę w Polsce. Niepłodność może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W wielu przypadkach jedyną szansą na rodzicielstwo jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, które wiąże się z wysokimi kosztami, stanowiącymi barierę dla wielu rodzin. Dzięki finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa, osoby dotknięte tym problemem zyskały realną szansę na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. O szczegółach i przebiegu programu refundacji opowiada jeden z jego realizatorów – Klinika Bocian w Gdańsku.

Dogodne lokalizacje Klinik Bocian w całym kraju

Program refundacji in vitro realizowany jest przez ośrodki leczenia niepłodności, w tym przez sieć Klinik Bocian, która umożliwia finansowanie procedury z budżetu państwa w ośmiu swoich ośrodkach: Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Dzięki dogodnym lokalizacjom placówek, z pomocy mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również osoby z mniejszych miejscowości – miast i wsi. W ramach programu refundacji, we wszystkich wymienionych placówkach Kliniki Bocian, od momentu jego uruchomienia do końca 2024 roku potwierdzono ponad 1800 ciąż. Wiele par jest także w trakcie przygotowań do procedury lub kwalifikacji, co wskazuje na dalsze sukcesy tego projektu. Liczba uzyskanych ciąż będzie rosła, a nowi pacjenci mogą na bieżąco się zgłaszać.

Kto może skorzystać z refundacji?

Refundacja in vitro skierowana jest do par – zarówno małżeństw, jak i osób pozostających we wspólnym pożyciu, spełniających określone kryteria. Do programu kwalifikują się osoby, u których stwierdzono bezwzględną niepłodność lub potwierdzono nieskuteczność wcześniejszych metod leczenia niepłodności przez dwanaście miesięcy. Niebagatelną rolę w procesie kwalifikacji odgrywa wiek. W przypadku procedur z użyciem własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia - kobieta nie może mieć więcej niż 42 lata. Dla kobiet korzystających z komórek dawczyń lub adopcji zarodków górna granica wieku wynosi 45 lat. Z kolei mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. Warto dodać, że z finansowania mogą skorzystać także pary, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur powstałych przed wdrożeniem programu oraz pary zmagające się z niepłodnością wtórną. 

Co obejmuje refundacja?

Program umożliwia finansowanie maksymalnie sześciu procedur wspomaganego rozrodu. Obejmuje to:
    • do sześciu cykli z wykorzystaniem dawstwa zarodków,
    • do czterech cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych lub dawstwem nasienia,
    • do dwóch cykli z dawstwem oocytów.
Program refundacji in vitro oferuje również wsparcie dla pacjentów onkologicznych, umożliwiając zamrożenie gamet w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość.

Jak zgłosić się do programu?

Aby zgłosić się do programu należy skontaktować się z wybraną kliniką realizującą refundację in vitro i przejść ocenę medyczną. Specjaliści zweryfikują dokumentację medyczną i potwierdzą, czy para spełnia wszystkie wymagania. Po kwalifikacji można przystąpić do pierwszych kroków związanych z realizacją procedur. W województwie pomorskim realizatorem programu refundacji in vitro jest chociażby Klinika Bocian w Gdańsku, która zlokalizowana jest przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Osoby zainteresowane leczeniem w tej klinice mogą zadzwonić pod numer tel. +48 58 350 28 80 lub odwiedzić ją osobiście.
 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.