19-07-20
Powiat chojnicki. Można je zobaczyć w Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
Renowacja zabytków archeologicznych

Do Muzeum w Chojnicach powróciły zabytki archeologiczne po przeprowadzonej w gdańskiej pracowni konserwacji oraz częściowej rekonstrukcji i można je zobaczyć w Bramie Człuchowskiej.


Tak prezentują się pucharki po konserwacji.   |  fot. MH-E

By ocalić przed postępującą destrukcją, zabiegom renowacyjnym zostały poddane cenne i unikatowe artefakty - dwa szklane pucharki z przełomu I i II w. n.e.,  odkryte w 1975 roku w grobie książęcym nr 1 w Leśnie oraz sztylet żelazny z brązowym jelcem, z fragmentami skórzanej pochwy, stanowiący element bogatego depozytu odkrytego w 1985 r. w tzw. grobie szamana, na wielokulturowym cmentarzysku kurhanowym w Leśnie.

Zabytki te łączone są z kulturą wielbarską, której reprezentantami byli przybyli ok. 80 r. n.e. ze Skandynawii Goci. Szerzej zabytki zostaną omówione w ramach muzealnego cyklu Zabytek miesiąca na stronie muzeum już w najbliższym czasie. Obiekty udało się ochronić przed postępującą destrukcją dzięki finansowemu wsparciu Gminy Miejskiej Chojnice, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz środków własnych Muzeum.

MH-E





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.