Artykuł sponsorowany

Roaming, Wi-Fi czy zagraniczna karta – jak korzystać z telefonu i Internetu za granicą?

Pełna funkcjonalność urządzeń mobilnych jest pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa podczas pobytu za granicą. To właśnie smartfony umożliwiają nam zarezerwowanie noclegu, sprawdzenie połączeń komunikacyjnych w obcym kraju lub zamówienie taksówki. Możliwości korzystania z telefonu za granicą jest kilka – sprawdź, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w Twoim przypadku!
 
Korzystanie z Wi-Fi w telefonie za granicą – co umożliwia?
 
Wakacje all-inclusive lub krótki pobyt za granicą nie stanowią z reguły dużego problemu logistycznego. W takich przypadkach można zatem polegać w pełni na lokalnych połączeniach Wi-Fi (najlepiej korzystać z tych zabezpieczonych hasłem), np. w hotelu lub restauracjach. Ta opcja jest w pełni darmowa i nie wymaga podejmowania żadnych działań – wystarczy połączyć się z siecią dostępną na miejscu, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji przeglądarki internetowej oraz aplikacji w telefonie. Warto jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to ma pewne ograniczenia – w sytuacji opuszczenia budynku hotelu lub w trasie połączenie z Internetem nie będzie oczywiście możliwe.
 
 
Każdy telefon posiada jednak możliwość odtwarzania map w trybie offline, dlatego wystarczy odpowiednio wcześniej pobrać odcinek planowanej do pokonania trasy i skorzystać z jednej z wielu darmowych aplikacji nawigacyjnych. Opierając się wyłącznie na korzystaniu z Wi-Fi za granicą, należy jednak mieć świadomość braku możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Jedyną opcją kontaktu z najbliższymi w Polsce jest wówczas dostęp do Wi-Fi i komunikowanie się poprzez aplikacje oparte na działaniu sieci – taka funkcja możliwa jest np. poprzez WhatsApp, Messenger lub FaceTime (iOS).
 
Wszystko, co musisz wiedzieć o korzystaniu z zagranicznej karty SIM
 
Znacznie bardziej funkcjonalną opcją jest zakup lokalnej karty SIM. Z reguły można tego dokonać na lotnisku, a smartfony nowszej generacji pozwalają dodatkowo na korzystanie z elektronicznych wersji kart (e-SIM). Przy użyciu Internetu wystarczy zakupić przedpłaconą kartę e-SIM, aby następnie aktywować ją w smartfonie podczas pobytu w konkretnym kraju. Przy takim rozwiązaniu należy jednak zachować ostrożność i zakupić taką wersję karty, która będzie oferować większy pakiet Internetu. Posiadanie samej funkcji wykonywania połączeń za granicą rzadko okazuje się być w pełni wystarczające, dlatego podczas pobytu wakacyjnego dostęp do Internetu powinien być priorytetem (chyba że chcemy sobie zafundować cyfrowy detoks…).
 
Zalet takiej opcji jest więcej, ponieważ w przypadku zakupu kilku kart SIM towarzysze podróży zyskują możliwość wykonywania połączeń i odbierania SMS za granicą. W zależności od kierunku podróży cena zagranicznej karty może być różna – w większości państw zakup karty będzie się wiązał z podobnymi kosztami co w Polsce, natomiast np. w Turcji opłata tego typu oscyluje w graniach kilkunastu lub kilkudziesięciu euro.
 
Jak korzystać z roamingu?
 
Roaming to usługa, która pozwala na zalogowanie się użytkowanej na co dzień polskiej karty SIM do sieci GSM operatora zagranicznego. Opcja ta jest niezwykle wygodna, ponieważ przed wyjazdem na wakacje wystarczy w smartfonie włączyć funkcję roamingu zagranicznego. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej opcji, ponieważ każdy operator umożliwia darmowe korzystanie z roamingu na swoich zasadach.
 
Z tego powodu zróżnicowane są darmowe limity przesyłu danych komórkowych, minut połączeń oraz SMS. Roaming operatora obowiązuje na terenie ściśle określonych państw, dlatego należy dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z tej funkcji w konkretnej sieci.
 
 
Należy pamiętać, że podróżując po krajach należących do Unii Europejskiej, można dzwonić, wysyłać SMSy oraz korzystać z danych tak jak w Polsce. To program, który nosi nazwę "Roam like at home" (z oczywistych względów nie działa on w pełni np. w Wielkiej Brytanii, choć część tamtejszych operatorów jednak go respektuje).
 
Przed wyruszeniem w drogę warto zatem sprawdzić poprawność dat rezerwacji noclegów, wykupić ubezpieczenie podróżnicze (np. to, które oferuje Warta) i zapoznać się z możliwymi opcjami dostępu do sieci telekomórkowej oraz Internetu na miejscu. Zaplanowane w ten sposób wakacje nie mają prawa się nie udać!
 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.