27-06-19
Gm. Czersk. Przewodniczący odpowiada
Roman Lipski wzywa przewodniczącego RM,
aby wydał polecenie burmistrzowi. Ma pomysł
na bieżący remont `drogi wstydu`

Po ostatnim artykule w portalu wizjalokalna.pl na temat fatalnego stanu drogi wojewódzkiej nr 237 biegnącej przez gm. Czersk (tutaj) Roman Lipski uważa, że nadszedł najwyższy czas, aby w zastępstwie, za Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku (zarządca traktu), to gmina Czersk dokonała niezbędnych napraw na drodze i obciążyła rachunkiem za pracę wspomnianego zarządcę.

W związku z tym mężczyzna wystosował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Czersku wezwanie do wydania polecenia burmistrzowi Czerska dokonania naprawy drogi nr 237 Czersk – Tuchola.

-  Stan tej drogi zagraża życiu ludzkiemu, przecież to radni wydają polecenia burmistrzowi a nie odwrotnie – zaznaczył w piśmie. - (...) Jeżeli pan pojedzie – pójdzie tą drogą to proponuję patrzeć na drogę  a nie w niebo.  Jazda po drodze wojewódzkiej nr 237 często kończy się ucieczką do lasu, bądź rowu. W nawiązaniu do zamieszczonego artykułu jestem zobowiązany również wyrazić swoją opinię. Droga jest w stanie fatalnym, wiem bo często z niej korzystam, nic się na niej nie dzieje, żadnych remontów. Nic się nie dzieje, bo być może jeszcze za mało kolizji na tej drodze nastąpiło, a może jest inna przyczyna? Dlatego proponuję osobie, która napisała list do redakcji o powściągliwość i uspokojenie emocji ponieważ droga wyremontowana nie może być obietnicą kandydata do rady w kolejnych wyborach. Z tego co pamiętam, to radny Krzysztof Przytarski podczas prowadzenia kampanii wyborczej zaklinał czas i obiecywał, że się sprawą drogi zajmie – sprawie się przyjrzy i załatwi. Na tych obiecankach to już chyba z pięć kadencji przejechał a droga jak wyglądała tak wygląda. Trzeba mieć dobry pijar a wyborcy mnie poprą – (czy Panu nie jest wstyd). A więc szanowni czytelnicy, należy o tym pamiętać przy urnie wyborczej, co prawda to odległy czas, ale można w swoim kajeciku zapisać aby pamiętać – napisał w piśmie do przewodniczącego Roman Lipski.

Poniżej do wezwania Romana Liskiego odnosi się Krzysztof Przytarski, przewodniczący Rady Miejskiej w Czersku.

"Czersk 27.06.19

Krzysztof Przytarski
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Czersku                                                                                 Pan    
                                                                                                 Roman Lipski  

           W odpowiedzi na pana pismo informuję, iż według uzgodnień Burmistrza Czerska Przemysława Bieska-Talewskiego i Marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka modernizacja drogi 237  Czersk – Tuchola rozpocznie się w przyszłym roku. W tym roku planowana jest naprawa cząstkowa na najbardziej zniszczonych odcinkach.
                             Pragnę panu przypomnieć, że od kilku lat staram się o remont w/w drogi. Starania rozpoczęły się od zbierania podpisów wraz z  członkami Zarządu Osiedla „ Tucholskie” pod petycją w sprawie remontu skierowaną do Marszałka województwa, zebraliśmy ok. 2000 podpisów. Następnym krokiem był wyjazd wraz z p. Przemysławem Bieskiem-Talewskim (w tym okresie był wiceprezydentem Starogardu Gdańskiego) do dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorza Stachowiaka gdzie udało się nam przekonać zarządcę drogi do wykonania projektu.  Kolejny krok to wyjazd do tego samego dyrektora wraz z ówczesną Burmistrz Jolantą Fierek i wiceburmistrzem Mateuszem Rydzkowskim  gdzie padła deklaracja współfinansowania wykonania projektu. W tym roku uczestniczyłem wraz z burmistrzem Przemysławem Bieskiem-Talewskim w spotkaniach dotyczących remontu tej drogi z dyrektorem ZDW w Gdańsku Grzegorzem Stachowiakiem i w drugim spotkaniu z wicemarszałkiem województwa pomorskiego Ryszardem Świlskim. Na bieżąco jestem informowany przez burmistrza o kolejnych rozmowach jakie prowadzi w/w sprawie.
                               Teraz kilka słów co do wezwania, jakie pan do mnie skierował. Nie od dziś wiadomo, że jest pan niezwykle krytycznie nastawiony zarówno do mnie, jak i innych radnych. Nie jest to natomiast konstruktywna krytyka, którą jako radny od zawsze cenię i szanuję, ale jest to toksyczne wylewanie swoich żali, które z merytoryczną dyskusją nie mają nic wspólnego. Przykładem jest chociażby pana propozycja naprawy drogi, w zastępstwie zarządcy drogi, przy późniejszym obciążeniu go kosztami. Nie muszę nawet zaznaczać, że takie rozwiązanie jest kuriozalne i niewykonalne.  
Jako radny z pełną świadomością zawsze zaznaczałem, że na wszelkie uwagi krytyczne, propozycje, pytania, zażalenia, pomysły itd. jestem otwarty i obiecuję, że będę podchodził do tych problemów w sposób merytoryczny i profesjonalny. Stąd też szczegółowa odpowiedź na pana pytanie we wcześniejszym akapicie. Natomiast co do pana prywatnego ataku na moją osobę, to proszę wybaczyć, ale nie zamierzam na forum publicznym prowadzić tak infantylnej dyskusji pod sztandarem pana toksycznej prywaty, skierowanej w moim (i nie tylko) kierunku. Energie i czas którą poświęciłbym na wchodzenie z panem w prywatne dyskusje, wolę ukierunkować na poważne problemy trapiące naszą gminę, a takim też problemem jest właśnie stan drogi 237. Dlatego mimo wszystko dziękuję panu, że poruszył pan temat tej drogi, a ja jako radny mogłem szczegółowo wyjaśnić mieszkańcom naszej gminy, jak wygląda sytuacja i jakie będziemy podejmować dalsze kroki.

                                                                                                          Krzysztof Przytarski"

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.