4-12-20
Powiat chojnicki. Wójt: „Wolałbym żeby lewica zajmowała się sobą i swoją słabością”
Rondo im. św. Jana Pawła II wzbudza
kontrowersje. Lewica proponuje inną nazwę

Wójt Gminy Chojnice zapowiedział, że na grudniową sesję przygotuje stosowną uchwałę ws. nadania rondu w Lipienicach, nazwy św. Jana Pawła II. Pomysł krytykuje chojnicka Lewica. Sugeruje też by owe rondo podtrzymywało pamięć 18 Pułku Ułanów.


Rondo w ciągu drogi wojewódzkiej na terenie Gminy Chojnice, ma upamiętniać postać św. Jana Pawła II. Pomysł ten nie podoba się chojnickiej lewicy. Krytykuje ją także wielu internautów na lokalnych forach.   |  fot. A. Zajkowska


Kilka dni temu informowaliśmy, że wójt Zbigniew Szczepański zamierza wnioskować do radnych by wyrazili zgodę na nadanie rondu w Lipienicach (w ciągu drogi wojewódzkiej w kierunku, Tucholi) imię św. Jana Pawła II. - To ma być odpowiedź Gminy Chojnice na te paszkwile, które pośrednio lub bezpośrednio są kierowane pod adresem Jana Pawła II. Pod adresem niekwestionowanego autorytetu, zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących - argumentował włodarz tydzień temu.

Wójt pomysł omówił z sołtys Pawłówka i Lipienic Mariolą Pażontka Lipińską oraz z radną i sołtys Pawłowa Bożeną Borowicką. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni, prawdopodobnie podczas sesji 30 grudnia.

Jan Paweł II to obecnie postać kontrowersyjna
Do idei uhonorowania pamięci papieża Polaka, odniósł się, w liście do Zbigniewa Szczepańskiego, Radosław Behrendt. „Obecnie jesteśmy świadkami istotnego konfliktu dotyczącego oceny pontyfikatu Jana Pawła II, a taki ruch mógłby jeszcze podnieść eskalację sporu w społeczeństwie. Warto byłoby nazwać rondo imieniem kogoś mniej kontrowersyjnego w dzisiejszych czasach. […] Ponadto też nie widzę żadnych związków Karola Wojtyły z Gminą Chojnice” - napisał koordynator Lewicy w powiecie chojnickim oraz asystent społeczny posła na sejm RP dr Marka Rutki.Autor listu sugeruje także, że adekwatną ze względu na historię regionu, nazwą ronda byłby 18 Pułk Ułanów. Podnosi także, w jego ocenie „istotnym czynnikiem jest też to, aby to rondo tak długo jak będzie istnieć nosiło tę sama nazwę. W przypadku Karola Wojtyły i docierających do nas niepokojących informacji związanych z tą osobą, tak naprawdę nie wiemy czy nie będziemy zmuszeni do zmiany nazwy ronda za miesiąc-dwa czy może za trzy lata”.

„Wolałbym żeby lewica zajmowała się sobą i swoją słabością”
Tymi słowami, wójt Gminy Chojnice komentuje list otwarty Radosława Behrendta. - Jeśli chodzi o nazewnictwo ulic, skrzyżowań, bo rondo to przecież skrzyżowanie, jest to wyłączna kompetencja samorządów na mocy ustawy. Oczywiste jest jednak, że każdy mieszkaniec Gminy Chojnice może się np. w tej sprawie wypowiedzieć. Jednak pan Behrendt, nie jest nawet mieszkańcem Gminy Chojnice. Stanowisko Lewicy chojnickiej i jej ingerencja mnie kompletnie nie interesuje - podkreśla  Zbigniew Szczepański.

Wójt, po raz kolejny zaznacza także, że papież Polak ponad wszelką wątpliwość zasługuje na szacunek, nie dlatego, że był naszym rodakiem, ale ze względu na to jak zapisał się na kartach historii Polski czy Europy. - To był jeden z najważniejszych Polaków w dziejach tego kraju. Gdyby nie Ojciec Święty i jego kanały dyplomatyczne, nie wiem czy to co u nas nastąpiło w 1989 roku, nie nastąpiłoby na przykład znacznie później. Nasz papież ma na pewno ogromny wkład w życie duchowe ludzi, ale także w obalenie komunizmu w środkowej Europie - komentuje.

- Wrzucanie Ojca Świętego do wspólnego, czarnego worka z księżmi, na czele z arcybiskupami, którzy skompromitowali poprzez przypadki pedofilii cały kościół, jest nie na miejscu. Moja inicjatywa ma być formą dezaprobaty właśnie dla działań - dodaje włodarz.

Konsultacje społeczne w sołectwie
Zbigniew Szczepański zwraca także uwagę, że sam spotkania z sołtyskami, nigdy nie nazwał „konsultacjami społecznymi”, jak sugeruje to autor listu. Informuje jednakowoż, że Mariola Pażontka Lipińska, zorganizowała spotkanie z radą sołectwa Pawłówko-Lipienice, podczas którego ustalono, że prawdopodobnie będą oni zbierali podpisy poparcia dla nadania rondu imienia św. Jana Pawła II. Dzisiaj (3.12.) rada spotka się jeszcze raz by dokładnie ustalić formę i przebieg konsultacji.

- Chcemy by każdy pełnoletni mieszkaniec tego rejonu mógł się wypowiedzieć. Ze względu na pandemię nie możemy się spotkać ze wszystkimi i np. zagłosować. Prawdopodobnie zostaniemy przy pomyśle by zachowując odpowiedni reżim sanitarny, zbierać podpisy. Do tej pory rozmawialiśmy już z częścią mieszkańców telefonicznie. Wszyscy wyrażają dużą aprobatę dla tej nazwy. Jak dotąd nie spotkaliśmy się z nikim kto byłby przeciwny - komentuje sołtyska.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.