Ogłoszenie
Rozbudowa ZZO Nowy Dwór Spółka z o.o.
PREZES ZARZĄDU SPÓŁKI MAREK JANKOWSKI: Zakładmy osiągnięcie wskaźników odzysku na poziomie ponad 80%
Przedstawiamy film obrazujący etapy realizacji projektu pn. „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z o.o.” Przez 2 lata trwania projektu, skrupulatnie gromadzony był materiał zdjęciowy. Setki godzin nagrań zostały skrócone do zaledwie 12 minut. Zapraszamy do obejrzenia procesu budowy m.in. jednej z najnowocześniejszych sortowni odpadów w Polsce (ABY OBEJRZEĆ, KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ):
FILM dostępny jest również TUTAJ-KLIKNIJ
14.12 odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji - rozbudowa ZZO w Nowym Dworze. Poniżej publikujemy zdjęcia z uroczystości.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a także dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wartość projektu: 123 517 007, 54 zł
Wniosek o dofinansowanie złożony w lipcu 2018r.
Przedmiotem przedsięwzięcia była modernizacja i rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie uzyskanie większej ilości odzyskanych surowców wtórnych o zdecydowanie lepszych parametrach jakościowych. W ramach Projektu Zakład zyskał nowa infrastrukturę niezbędną do zwiększenia efektywności i wydajności odzysku oraz recyklingu szerszego zakresu frakcji odpadów pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych. Celem wdrożonych działań jest zmniejszenie masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania, co umożliwi spełnienie krajowych oraz unijnych celów w zakresie gospodarki odpadami.
Głównym zadaniem inwestycyjnym była budowa nowoczesnej sortowni na odpady selektywnie zbierane, której roczna wydajność wynosi 16 500 Mg. Dostarczane odpady załadowywane są do urządzenia rozrywającego worki, po czym materiał kierowany jest na system przenośników taśmowych transportujący odpady do poszczególnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu separatorów metali żelaznych oraz separatora wiroprądowego możliwe jest odzyskiwanie nie tylko odpadów ze stali, ale również z metali nieżelaznych. Proces sortowania przebiega kaskadowo, co oznacza, że po wstępnym podziale granulometrycznym na sicie bębnowym, odpady po separatorach metali i separatorze optycznym a następnie balistycznym dzielone są na frakcje przestrzenną (3D) oraz płaską (2D). Następnie separatory optyczne, poprzez system specjalnych czujników, skanują odpady. Rejestrują ich kształt, kolor, strukturę, gęstość i inne parametry pozwalające rozpoznać konkretne surowce. Rozpoznane elementy są oddzielane od pozostałych odpadów za pomocą sprężonego powietrza z pneumatycznych dysz. Następnie wysortowane odpady kierowane są do odpowiednich kabin. Cały proces odbywa się automatycznie. Pozostały po procesie balast jest załadowywany do kontenerów za pomocą stacji automatycznego załadunku natomiast surowce są kierowane do prasy belującej. Automatyzacja procesu znacznie zwiększa bezpieczeństwo i warunki pracy osób obsługujących linie sortownicze. Zadaniem pracowników w kabinie sortowniczej jest kontrola czystości surowców.
Główne elementy linii technologicznej:
- rozrywarka worków
W ramach Projektu powstały także:
1. 5 ZADASZONYCH BOKSÓW MAGAZYNOWYCH DLA SKŁADOWANIA POSEGREGOWANYCH ODPADÓW:
2. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA:
3. ROZBUDOWANY PSZOK WRAZ Z NIEZBĘDNĄ INFRASTRUKTURĄ:
4. PARKING I BUDYNEK KONTROLI:
5. ZAKUP MASZYN I URZADZEŃ NIEZBĘDNYCH DO FUNKCJONOWANIA ZAKŁADU:
6. ZAKUP POJEMNIKÓW DO SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI:
7. STACJE TRANSFORMATOROWE ORAZ PRZYŁĄCZA KABLOWE:
8. TECHNOLOGIA RDF:
ZZO Nowy Dwór
Na chwilę przed uroczystym otwarciem rozbudowanej części zakładu:
Uroczyste otwarcie rozbudowanej części zakładu (ZDJĘCIA PONIŻEJ):