10-11-19
Powiat chojnicki. Do Chojnic przyjechali żołnierze
Rozmawiali o nawałnicy

Z inicjatywy przedstawicieli wojsk obrony terytorialnej w Starostwie Powiatowym w Chojnicach odbyło się spotkanie poświęcone  działaniom podjętym przez służby po nawałnicy w 2017 roku. Mundurowych interesowało jak udało się zorganizować pomoc i z jakimi problemami przyszło się zmierzyć.

Do Chojnic przyjechali żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Gdańska oraz z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnie z Krakowa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, nadleśnictwa, policji,  zarządzania kryzysowego i zakładu energetycznego. Gości przywitał członek zarządu Staniał Skaja, który w 2017 roku pełnił funkcję starosty. Przypomniał, że były to szczególnie trudne chwile dla wszystkich służb. – Dlatego dzisiaj chętnie podzielimy się z wami naszym doświadczeniem, ale najlepiej byłoby gdybyście nie musieli z niego nigdy korzystać – podkreślał. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia kilkunastominutowego filmu przygotowanego przez KP PSP w Chojnicach. Był to zapis zgłoszeń przyjętych przez dyżurnych w ciągu  pierwszych godzin po przejściu nawałnicy. Na ekranie mijały  obrazki z tej feralnej nocy. Komendant KP PSP w Chojnicach Błażej Chamier-Cieminski przypomniał jak wyglądała praca strażaków. – Naszym największym problemem było brak możliwości przemieszczania się. Drogi były nieprzejezdne i nawet dojazd karetek pogotowia do poszkodowanych był po prostu niemożliwy – mówił. – Poza tym nie było prądu i nie działały stacje benzynowe. Po paliwo jeździliśmy do Człuchowa.

Komendant podkreślił też ogromne zaangażowanie zarówno osób prywatnych jak też firm, które bezpłatnie użyczyły swojego ciężkiego sprzętu do sprzątania skutków nawałnicy. Wspomniał o ogromnej pomocy ze strony sołtysów, którzy często priorytetowali zadania. Policjanci zwrócili z kolei uwagę na fakt, że w związku z brakiem prądu, zwłaszcza na terenie gospodarstw oddalonych od aglomeracji, dochodziło do częstych kradzieży. Podczas spotkania został też poruszony temat ogromnych zniszczeń terenów leśnych. Prezentację na ten temat przedstawili nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel Zbigniew Łącki oraz inżynier nadzoru Tomasz Orzłowski.  Po spotkaniu w urzędzie wszyscy uczestnicy wizytowali tereny dotknięte nawałnicą.

Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.