Ogłoszenie
Rozmowa z przedsiębiorcą Czesławem Wajdzikiem, prowadzący firmę Hurtownia Instalacyjna Centrum w Czersku
Czy doszło do ustawienia przetargu? Zmowa przetargowa i inne zagrożenia

Czesław Wajdzik (na zdjęciu) - Przedsiębiorca Czesław Wajdzik, prowadzący firmę Hurtownia Instalacyjna Centrum w Czersku rozmawia w sprawach dotyczących przetargów, gdzie pada kluczowe pytanie: „Czy przetarg można ustawić?”

Pan Krzysztof: No więc – „Czy przetarg można ustawić?”
Czesław Wajdzik: Odpowiedź jest prosta, NIE.  Zamawiający - może próbować stworzyć warunki, które będą faworyzować, którąś z firm wykonawczych, ale tego typu praktyki są łatwo wychwytywane i sprawdzane po zawiadomieniu przez Urząd Konkurencji i Konsumenta.

K: Nie dopuszcza Pan możliwości wypuszczenia informacji przez pracownika instytucji zamawiającej dotyczącej wysokości kwot jakie złożyli wykonawcy, by konkretny wykonawca mógł złożyć ofertę o 5 zł tańszą i tym samym zwyciężyć w przetargu?

Cz.W. Nie, bo to nie są już te czasy, że oferty składa się w zaklejonych kopertach i któraś może się przypadkiem otworzyć. Teraz oferty składa elektronicznie, odpowiednia platforma je szyfruje i odszyfrowuje dopiero po zakończeniu przyjmowania ofert, więc pracownik danego podmiotu zamawiającego nie ma możliwości wcześniejszego zajrzenia do ofert.

K.: A to ciekawe, czyli wygrywa ten kto da najlepszą cenę i wygrywa uczciwie?
Cz. W.: Nie zawsze tak jest, czasami dochodzi do zmowy przetargowej, w której biorą udział firmy dobrze znające się – są przypadki, że dogadują się co do podziału zakresu prac, albo cen, zaniżają cenę w celu eliminacji konkurencji..

K.: Co w tym złego, przecież chodzi o najniższą cenę?
Cz.W. Nie do końca, jeżeli firmy umówią się, że każda z tych firm osobno złoży ofertę na określone części postępowania, by podzielić miedzy siebie stratę wynikającą z wykonania oferty poniżej kosztów to jest to naruszenie Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

K.: Jaki interes mogą mieć firmy w tym, żeby stracić na przetargu, to nie ma sensu?
Cz.W. Próbują wyeliminować konkurencję, by później przejąć rynek konkurencji i podnieść ceny, podobnie robią duże placówki handlowe, co jest faktem powszechnie znanym.

K.: Tak, tylko takie działania ciężko udowodnić.
Cz.W. Wręcz przeciwnie, UOKiK w celu eliminacji zmowy przetargowej dopuszcza śledztwo poszlakowe, czyli takie bez twardych dowodów. Dajmy przykład, jest pięć części postępowania. Dwóch wykonawców daje bliźniacze oferty, ale jeden na część pierwszą i trzecią, a drugi na drugą, czwartą i piątą, mają ten sam klucz wyliczenia i styl ofert… dalej odpowiednie służby zabezpieczają sprzęt elektroniczny tych firm i drukarki, potem łańcuszek powiązań się ujawnia.

K.: Jakie kary nakłada UOKiK?
Cz.W. Kary są dość dotkliwe, bo jest to kara w wysokości 10 procent rocznego obrotu takich firm i wykluczenie z udziału w postępowaniach przetargowych na 3 lata, co jest o tyle szkodliwe, że może doprowadzić do zamknięcia takiej firmy, jeżeli obsługiwała ona tylko przetargi.

K.: Chciałby Pan coś dodać?
Cz. W. Warto działać uczciwie, bez dziwnych układów, a mówienie, że ten czy inny zamawiający sprzyja firmie x czy y, jest nie zawsze prawdziwe, ale trzeba być czujnym i wszystkie nieprawidłowości w przetargach zgłaszać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

K.: Dziękuję, że miał Pan czas porozmawiać na tak ciekawy temat opisując to ze strony przedsiębiorcy. Rozmówcą był: Przedsiębiorca, praktyk rynku zamówień publicznych - Czesław Wajdzik, prowadzący firmę Hurtownia Instalacyjna Centrum, ul. Kosobudzka 3, 89-650 Czersk – bogaty asortyment w zakresie techniki grzewczej i sanitarnej.

Oferta FIRMY -  Czesław Wajdzik, prowadzący firmę Hurtownia Instalacyjna Centrum, ul. Kosobudzka 3, 89-650 Czersk - TUTAJ






Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.