14-03-22
POMORSKIE. VII edycji badania „Barometr zawodów”
Rynek pracy na Pomorzu. Fizjoterapeuci, kierowcy czy mundurowi. Kogo szukają pracodawcy?


Fot. pixabay.com


Jakie są perspektywy rynku pracy na Pomorzu? Kto łatwo znajdzie pracę i kogo będą szukać pracodawcy? Dowiemy się tego z badania „Barometr zawodów”.

To już VII edycji badania „Barometr zawodów” przeprowadzonego przez ekspertów lokalnych rynków pracy województwa pomorskiego.

Kto bez problemu znajdzie pracę
Przewiduje się, że w bieżącym roku problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieli fizjoterapeuci i masażyści, pracownicy służb mundurowych, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz murarze i tynkarze. W całym regionie pracowników wykonujących te zawody jest za mało w stosunku do liczby ofert pracy.

– Przede wszystkim brakuje osób z odpowiednimi uprawnieniami, wykształceniem oraz doświadczeniem – wyjaśnia Dorota Gabryelczyk z Wydziału Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, a także koordynatorka badania w województwie pomorskim. – Wśród przyczyn słabego zainteresowania pracą w tych zawodach wylicza się m.in. niski prestiż zawodu, odpowiedzialność społeczną, stresujące warunki pracy, wymóg znajomości języków obcych, pracę w delegacji, zatrudnienie w szarej strefie czy trudny dojazd do pracy – dodaje.

Na Pomorzu brakuje również lekarzy, pielęgniarek i położnych, kucharzy oraz robotników budowlanych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, spawaczy, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz magazynierów. Pracodawcy, którzy szukają pracowników w tych branżach, mogą w najbliższych miesiącach spodziewać się dużych trudności z ich zatrudnieniem.

Więcej miejsc pracy niż chętnych
Eksperci przewidują, że w 2022 roku na Pomorzu zwiększy się liczba zawodów deficytowych, czyli takich, gdzie wolnych miejsc pracy jest więcej niż osób, które szukają zatrudnienia.

– Co ciekawe, badanie nie wykazało żadnych profesji, w których chętnych i zdolnych do pracy jest więcej niż ofert. Po raz pierwszy, w prognozie w skali województwa nie ma zawodów nadwyżkowych, takich, w których trudno znaleźć zatrudnienie. W pierwszej edycji badania w 2016 r. wytypowano ich aż 15 – wyjaśnia Dorota Gabryelczyk.

Rynek pracy bardzo zmienił się też pod wpływem pandemii. Przede wszystkim zaczął się szybciej przystosowywać do nowych warunków. Znaczenie zyskała praca zdalna. Pracownik za pośrednictwem Internetu i telefonu, łatwiej mógł znaleźć pracę także poza województwem bądź rodzimym powiatem. W niektórych powiatach można jednak zauważyć nadmiar poszukujących pracy. Na przykład w Gdyni i Sopocie wśród pracowników biur podróży i obsługi turystycznej przewiduje się większą liczbę kandydatów niż wakatów, co wynika ze szczególnego oddziaływania ograniczeń pandemicznych na sektor turystyczny.

W najbliższych latach cenione będą umiejętności i kompetencje

Barometr zawodów to przewodnik, który zawiera użyteczne wskazówki zarówno dla poszukujących pracy, jak i tych, którzy planują zmiany w zawodowe.

– Zależy nam na tym, żeby Pomorzanie łatwiej podejmowali pracę czy zmieniali ją, zdobywali kompetencje, rozwijali umiejętności. Chcemy, aby region był dla nich miejscem, w którym mogą realizować swoje plany zawodowe – wyjaśnia Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku.

Zmiany na rynku pracy, które wywołała pandemia koronawirusa, postawiły wiele nowych wyzwań przed firmami i pracownikami. W sytuacji, gdy w wielu miejscach metamorfozie uległ styl pracy, pracodawcy coraz bardziej doceniają u kandydatów do pracy i pracowników tzw. kompetencje miękkie. Chodzi o motywację do działania, umiejętności komunikacyjne, współpracę w zespole, chęć uczenia się i szybkiego przyswajania nowych informacji, gotowość do podejmowania nowych wyzwań czy dostosowania się do zmian w miejscu pracy.

Barometr zawodów
Odpowiednio przygotowane i kompetentne kadry, przekładają się nie tylko na dobre prosperowanie firm czy przedsiębiorstw, ale rozwój gospodarczy całego regionu. Narzędziem wspomagającym jest właśnie Barometr zawodów. Warto dodać, że tegoroczna edycja badania jest już siódmą. Badanie to źródło informacji również dla pomorskich pracodawców, a także baza wiedzy przydatna młodym Pomorzanom, przed którymi stoją niełatwe decyzje związane z wyborem odpowiedniej szkoły czy ścieżki zawodowej prowadzącej do zdobycia satysfakcjonującej profesji.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.