29-09-19
Gm. Czersk. Zdjęcia, podziękowania
RYTEL. Miejsce upamiętniające nawałnicę zostało otwarte
Mszą Świętą rozpoczęto w Rytlu wczorajszą (28.09) uroczystość otwarcia miejsca (przy ul. Dworcowej) upamiętniającego wydarzenia nawałnicy z dnia 11 sierpnia 2017 r.
- Jest ciemno, tak jak podczas nawałnicy w naszych domach, na naszych ulicach i w naszych sercach, w których światełko zapalił wówczas, ówczesny Sołtys - Łukasz Ossowski oraz bardzo wielu, wspaniałych ludzi, którzy w pocie czoła i ogromnej solidarności pokonywali razem z nami nawałnicę, w imię hasła " Być solidarnymi... tak zwyczajnie". DZIĘKUJEMY! - mówiła do zebranych obecna sołtys Rytla Romanna Czułowska. - Rytel stał się swego rodzaju symbolem nawałnicy w całym kraju i nie tylko. Nigdy nie uda się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, które przeżyliśmy, ale i ogromnej ludzkiej jedności, dlatego też musiało takie miejsce powstać, aby może zatrzymać się czasem w biegu codziennego życia na chwilę refleksji i zadumy...
Autorem projektu tego miejsca jest Pan Jan Sabiniarz z Powałek - architekt, malarz, poeta. Miejsce to z niezwykłą wrażliwością artystyczną ukazuje wielość i różnorodność, ściśle powiązanych ze sobą w spójną całość symboli, w których ukrywają się tajemnice licznych metafor oraz interpretacji. W miejscu tym rosły potężne lipy, które w czasie nawałnicy runęły i została jedna, jedyna jodła - symbol życia oraz odradzających się naszych lasów.
- Stojący na podeście kamień, to symbol pamięci, wieczności, ale i solidarności ludzkiej. Na tablicy, jakże wymowny i ponadczasowy cytat Jana Sabiniarza " Natura jest naszym domem na dobre i na złe. Kto ją zrozumie, ten jej wybaczy...". No i kapliczka, która także zawiera liczne metafory. Obkorowane, z obciętymi konarami, martwe drewno bukowe, symbolizuje nasze utracone lasy. Przekrzywiony dach - wiatr. Z jednej strony uszkodzona dachówka, symbolizuje zniszczenia materialne, których dokonała nawałnica, z drugiej zaś strony dach jest już cały, czyli odbudowane domy, które dają już schronienie naszym rodzinom. Na dachu dwa krzyże, ponieważ nawałnica zebrała też i żniwo śmierci - zaledwie pięć kilometrów stąd - w Suszku, zginęły dwie harcerki - Ola i Asia, które pozostaną na zawsze w naszej pamięci - mówiła sołtys. - Figura Matki Bożej, ponieważ nasza Parafia jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Królowej Różańca Świętego i niektórzy wierzą, że z bożą pomocą zostaliśmy uchronieni od jeszcze większej ludzkiej tragedii, patrząc na rozmiar kataklizmu, który nas dotknął. W miejscu tym, każdy otwarty na świat człowiek, znajdzie kawałek siebie - i wierzący i ateista, leśnik, rolnik, nauczyciel, humanista, naukowiec czy robotnik. Po prostu nie uda się przejść obok obojętnie...
- Nie udałoby się zrealizować tej sołeckiej inicjatywy, bez ludzkiej jedności i solidarności oraz ogromnemu wsparciu ludzi. Bardzo wiele różnych firm oraz osób prywatnych, z wielkim zaangażowaniem włączyło się w tę inicjatywę finansowo, rzeczowo czy też poprzez pracę własnych rąk, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. Dziękujemy wszystkim ludziom , którzy nas wspierali dobrym słowem - to bardzo ważne i tylko dodawało skrzydeł do dalszej pracy. Dodam, iż nie wydano nawet przysłowiowego grosza, na powstanie tego miejsca z pieniędzy funduszu sołeckiego, a koszt tego przedsięwzięcia, jak sami Państwo widzicie - duży...
W imieniu własnym oraz całej Rady Sołeckiej Sołectwa Rytel, za okazane wsparcie w utworzeniu miejsca upamiętnienia wydarzeń nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku szczególnie DZIĘKUJEMY:
1. Panu Janowi Sabiniarzowi
2. Panu Januszowi Hilbrecht
3. Panu Henrykowi Żychskiemu
4. Panu Rudolfowi Wernik
5. Państwu Marii i Witoldowi Pawłowskim
6. Burmistrzowi Miasta Czersk Panu Przemysławowi Bieskowi - Talewskiemu
7. Proboszczowi Parafii Rytel Sylwestrowi Bąk oraz Radzie Parafialnej
8. Szkole Podstawowej w Rytlu
9. Ośrodkowi Kultury w Rytlu
10. Stowarzyszeniu Naszym Dzieciom w Rytlu
11. Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytlu i Zapędowie
12. Nadleśnictwu Rytel
13. Pani Lucynie Zawiszewskiej, Radnej Rady Miejskiej w Czersku
14. Panu Łukaszowi Ossowskiemu, właścicielowi Firmy Ek-gaz w Chojnicach
15. Państwu Grażynie i Piotrowi Stelmach, właścicielom Firmy Transportowej w Rytlu
16. Przedsiębiorstwu "Kamal" w Krojantach
17. Państwu Marzenie i Bogdanowi Sękowskim
18. Panu Rafałowi Orlikowskiemu, właścicielowi Kamieniarstwa w Czersku
19. Panu Janowi Czułowskiemu
20. Państwu Arlecie i Januszowi Stępkowskim właścicielom Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Pawłowie
21. Panu Michałowi Słomińskiemu, właścicielowi Kwiaciarni "Na Rogu" w Chojnicach
22. Państwu Darii i Wojciechowi Pestka, właścicielom Kowalstwa Artystycznego w Kruszce
23. Panu Włodzimierzowi Zabrockiemu, właścicielowi Zakładu Instalacji Elektrycznych i Hydraulicznych w Rytlu
24. Toruńskiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Drzewnego w Rytlu
25. Zakładowi Hodowli Pstrąga w Mylofie
26. Panu Wiesławowi Nagórskiemu
27. Panu Henrykowi Twardokus
28. Panu Zbigniewowi Garwol
29. Panu Janowi Drewek
30. Państwu Małgorzacie i Jackowi Kryger
31. Państwu Aleksandrze i Krzysztofowi Gradowskim
32. Państwu Joannie i Januszowi Brzezińskim
33. Panu Krzysztofowi Babińskiemu, właścicielowi Firmy DRO-BET w Chojnicach
34. Panu Łukaszowi Cupa, właścicielowi Zakładu Usług Leśnych w Polnicy
35. Panu Rafałowi Stencel, właścicielowi Zakładu Usług Drogowych w Chojnicach
36. Panu Krzysztofowi Lica właścicielowi firmy Zakład Ślusarski Krzysztof Lica
Podziękowania należą się także Pani Sołtys Romanie Czułowskiej za trud ,zaangażowanie i serce, które włożyła w stworzenie tego miejsca i organizację wczorajszej uroczystości.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 20.00, około godziny 22.00 – godziny, w której w dniu 11 sierpnia 2017 roku, zaczęła się nawałnica stojący obok forvarder oraz wozy strażackie przypominały grozę tamtego czasu. Zebrani upamiętnili minutą ciszy ofiary nawałnicy z 2017 roku.
(red)
Foto: Maja Gil
Zobacz wideo – jeden z występów artystycznych – TUTAJ
Zdjęcia z wczorajszej (28.09) uroczystości w Rytlu: