3-05-20
Powiat chojnicki. Klienci będą wpuszczani pojedynczo
Sale obsługi w ZUS otwarte od poniedziałku

Od 4 maja ZUS przywraca bezpośrednią obsługę klientów w swoich placówkach. Będzie można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).


ZUS Inspektorat w Chojnicach. (podlega pod ZUS Oddział w Słupsku).   |  fot. ilustracyjne

ZUS podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. To bardzo ważne dla osób, które szukają informacji np. na temat rent i emerytur czy  chcą założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki placówki będą dostępne od godz. 8.00 do godz. 18.00, a w od wtorku do piątku od godz. 8.00 do godz. 15.00.

W jednostkach ZUS nadal pozostaną skrzynki, do których można samodzielnie, bez kontaktu z pracownikami składać dokumenty, wnioski czy pisma. ZUS zachęca do zakładania profili na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i korzystania z usług elektronicznych. Konto można założyć bez wychodzenia z domu, przez internet - za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również  w placówkach ZUS korzystając z pomocy pracowników.

Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. Ze względu na bezpieczeństwo należy odwiedzać placówki ZUS tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Takie osoby powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta (przez czas obowiązywania wytycznych rządowych).

Obsługa w placówkach ZUS będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę (minimum 1,5 metra między osobami). Klienci będą wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy. Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące (za wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnością, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem) nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.

Do odwołania pozostaną zamknięte Punkty Informacyjne ZUS w Nowym Dworze Gdańskim, Rumi i Ustce.

Krzysztof Cieszyński
Regionalny rzecznik prasowy ZUS

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.