5-09-20
Powiat chojnicki. Miliony dla samorządów
Samorządy pieniądze od premiera mają już na kontach

W lipcu, przed wyborami prezydenckimi premier Mateusz Morawiecki, jeździł po kraju i wręczał samorządowcom symboliczne czeki, w ramach tarczy antykryzysowej. Od czwartku (3.09.) powiat miasto i Gmina Chojnice pieniądze mają już na kontach.


Przyznawane w lipcu promesy premiera Mateusza Morawieckiego stały się faktem. Samorządy obiecywane pieniądze na inwestycje mają już na swoich kontach.   |  fot. A. Zajkowska


Powiat chojnicki z tzw. Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymał 3 mln 261 tys. 639 zł. Kwota ta zostanie potraktowana jako wkład własny do zadania o nazwie „Rozbudowa Technikum nr 1 przy ulicy Kościerskiej w Chojnicach”. Władze powiatu do realizacji tej inwestycji przymierzają się od dawna. - Mamy przygotowaną dokumentację projektową dla tego obiektu. Planowana jest rozbudowa szkoły o segment dydaktyczny wraz z salą audytoryjną. Usytuowana będzie ona w obecnym ogródku, który jest przy szkole.

- To rozwiązanie pomoże połączyć nowo pobudowany obiekt z już istniejącym oraz z windą, która będzie przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Powstanie też druga dodatkowa klatka od strony dziedzińca szkoły - mówi starosta Marek Szczepański. - Na tej przebudowie zyskamy dodatkowy 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej - dodaje. Wartość kosztorysowa całego zadania to ponad 8 mln zł. Powiat niebawem chce ogłosić przetarg w celu weryfikacji rynku, tj. jakie będzie zainteresowanie wykonawców i jakie kwoty będą oni proponowali.

Gmina Chojnice na inwestycje, otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego 4 mln 456 tys. 736 zł. Zbigniew Szczepański przyznaje, że nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na spożytkowanie tej kwoty. Zauważa jednak, że na wykorzystanie środków i udokumentowanie, tego jak zostały one wydane, samorządy mają trzy lata. - Zapewne pójdą one na inwestycje drogowe. Za tydzień rozpoczniemy procedurę przetargową na budowę ulicy Piaskowej w Swornegaciach, ma kosztować, wedle kosztorysu, 4 mln 500 tys. zł. Za tydzień prawdopodobnie rozpoczniemy przetarg na budowę ulicy Podgórnej w Swornegaciach, kosztorys też 4 mln 500 tys. zł. W przyszłym roku planujemy zbudować około 20 km ścieżek rowerowych na terenie Gminy Chojnice za wartość 10 mln zł. Mamy w co „utopić” te pieniądze - mówi wójt.

Czek miasta Chojnice opiewał na kwotę 9 mln 783 tys. 440 zł. Pieniądze dołożone zostaną do realizowanych obecnie inwestycji. Konkretnie do remontu ulic Winogronowej i Czereśniowej, do modernizacji targowiska przy ulicy Młodzieżowej oraz do budowy deszczówek. - Jeżeli będziemy mieli przetarg, który zmieści się w kosztorysie inwestorskim to dołożymy też do przebudowy Fosy Miejskiej - informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

A. Zajkowska

Na co pieniądze od premiera będą wydane w gminie Czersk?
Zobacz:
"2,5 mln zł dla gm. Czersk. Na co zostaną wydane pieniądze?" - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.