2-10-21
Powiat starogardzki. Policja przestrzega przed oszustami
Seniorka z pow. starogardzkiego straciła
ponad 36 tys. zł. Pieniądze wyrzuciła przez okno...

Pomimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Nieświadoma zagrożenia mieszkanka powiatu starogardzkiego straciła w ten sposób ponad 36 000 zł.

Ofiarami oszustw przeważnie padają osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny, podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza Policji. Rzekomy krewny z różnych powodów nagle potrzebuje pieniędzy. Przekazana lub przelana na wskazany rachunek kwota ma uchronić członka rodziny przed kłopotami.

Fałszywy policjant z kolei informuje, że oszczędności seniora są zagrożone. Uchronić je może tylko przekazanie ich „funkcjonariuszowi”. Scenariusz obu sytuacji ma takie samo zakończenie – senior pada ofiarą oszusta i traci swoje życiowe oszczędności.

W ostatnim czasie na terenie powiatu starogardzkiego po raz kolejny doszło do oszustwa, właśnie metodą "na policjanta”. Kobieta dała wiarę osobie podszywającej się pod funkcjonariusza CBŚ, w wyniku czego 71-latka straciła oszczędności w kwocie przekraczającej 36 tys. zł. Działając zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona wyrzuciła przez okno wspomnianą wcześniej gotówkę.

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

-    pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

-    nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;

-    jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;

-    funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadom Policję, dzwoniąc na numer 112.

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.