7-02-20
Region. (PROGRAM)
Setna rocznica zaślubin Polski z morzem.
Do tych obchodów szykuje się całe województwo
Uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem przy pomniku gen. Józefa Hallera w Pucku. Fot. Sławomir Lewandowski
Inscenizacje historyczne z generałem Hallerem i jego żołnierzami, rocznicowe koncerty, wystawy i publikacje, rodzinny festyn, gra miejska oraz uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. To najważniejsze wydarzenia, które zostaną zorganizowane z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Główne uroczystości tradycyjnie zostaną zorganizowane 10 lutego w Pucku.
Zaślubiny Polski z morzem były szczególnym wydarzeniem zarówno w historii Pomorza, jak i całej Polski międzywojennej. Nasz kraj po długim okresie zaborów odzyskał dostęp do morza, co symbolicznie potwierdził gen. Józef Haller wrzucając w wody Bałtyku złoconą obrączkę.
– Uroczysty akt zaślubin Polski z morzem, który dokonał się 10 lutego 1920 r. w Pucku, ostatecznie przypieczętował powrót Pomorza w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Stąd dla mieszkańców naszego regionu to właśnie rok 2020 stanowi punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – przypomina marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Główne uroczystości
Oficjalne obchody rozpoczną się w niedzielę, 9 lutego o godz. 11.00 specjalną sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego upamiętniająca 100. rocznicę powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.
Tradycyjne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Polski z morzem, zostaną zorganizowane w Pucku w poniedziałek, 10 lutego. Zgodnie z programem o godz. 10.15 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca puckiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka. O godz. 11.00 w puckiej farze pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona msza święta, po której ceremonie rocznicowe przeniosą się do portu rybackiego. Następnie, o godz. 14.00 zaplanowano inscenizację historyczną w autentycznym miejscu, w którym przed stu laty dokonały się zaślubiny Polski z morzem. Na zakończenie dnia o godz. 17.15 odbędzie się spektakl na wodzie „Laserowe stulecie".
Natomiast w sobotę, 8 lutego o godz. 17.30 na Starym Rynku rozpocznie się „Pucki Bal Zaślubinowy" w stylu lat dwudziestych XX w. Od jesieni ubiegłego roku chętni do udziału w tej imprezie mogli podszkolić swoje umiejętności taneczne m.in. w quickstepie, charlestonie czy fokstrocie. Dodatkowo w niedzielę, 9 lutego o godz. 12.30 na Zielonej Plaży w Pucku morsy upamiętnią rocznicę zaślubin zimową kąpielą w Bałtyku. Przy okazji będą się starali pobić rekord w morsowaniu z zupą rybną.
Powitanie Hallera w Gdańsku
Na trasie do Pucka, 10 lutego przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Józefa Hallera i jego żołnierzy. Dzień wcześniej, 9 lutego na dworcu głównym w Gdańsku w godz. 12.00-16.00 odbędzie się radosny festyn dla rodzin pod hasłem „Powitanie gen. Hallera". Przy akompaniamencie orkiestry dętej będzie można zaśpiewać patriotyczne piosenki, podziwiać elegancję oficerów ubranych w galowe mundury oraz wytwornych damy. Na mężczyzn będzie czekać szczególna atrakcja. Każdy pan posiadający brodę będzie mógł skorzystać z usług barbera i przystrzyc brodę na taką, jaką nosił generał Haller. Natomiast dla pań będzie dostępna wizażystka, która wykona makijaż w stylu lat dwudziestych.
Poza tym o godz. 14.15 marszałek Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczą generałowi Hallerowi symboliczne obrączki. To nawiązanie do wydarzenie sprzed stu laty, kiedy to przedstawiciele Polaków mieszkających w Gdańsku przekazali generałowi dwie obrączki. Jedną z nich w Pucku generał dokonał zaślubin z morzem, natomiast drugą nosił na palcu aż do śmierci.
Tego samego dnia, tj. 9 lutego w godz. 10.00-14.00 zostanie także zorganizowana gra miejska, podczas której młodzi odkrywcy, wykonując różne zadania i rozwiązując zagadki, odwiedzą ważne pod względem historycznym miejsca na Starym i Głównym Mieście w Gdańsku. W czasie zabawy uczestnicy m.in. dotrą do siedziby „Gazety Gdańskiej" i drukarni polskiej, wysłuchają carillonowej „Roty" z wieży Ratusza Głównego Miasta, nauczą się hymnu Kaszubów oraz trafią na patriotyczny koncert mistrza Ignacego Jana Paderewskiego.
Muzyka inspirowana morzem
Wśród atrakcji przygotowywanych na tegoroczne obchody rocznicowe znajdzie się specjalny koncert, który odbędzie się 9 lutego o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie zostanie powtórzony 11 lutego o godz. 19.00 w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej. Podczas koncertu zostanie prawykonany utwór Leszka Możdżera, skomponowany specjalnie na 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem.
Program artystyczny tego wydarzenia dopełnią trzy kompozycje inspirowane morzem. Jedną z nich będzie uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego z 1924 r. Następnie orkiestra wykona poemat symfoniczny Claude`a Debussy „La mer" („Morze"), którego poszczególne części noszą tytuły: „Od świtu do południa na morzu", „Gra fal" i „Rozmowa wiatru z morzem". Będą one oddawać piękno i podziw autora dla wodnego żywiołu. Natomiast fantazja symfoniczna „Morze" Aleksandra Głazunowa w sposób emocjonalny i efektowny przedstawi słuchaczom bezkresną morską rzeczywistość.
Ponownie powieje „wiatr od morza"
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski wspólnie wydali książkę „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)" autorstwa prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Krzysztofa Kordy. Promocję wydawnictwa zaplanowano w Gdańsku 9 lutego o godz. 15.00 w Dworze Artusa, a w Pucku – 10 lutego o godz. 16.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.
Ponadto, została wznowiona publikacja zbioru opowiadań Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza. W sto lat później". Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac dwudziestu wybitnych malarzy pomorskich. Kolekcja powstała dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz WiMBP w Gdańsku, a stworzyli ją m.in.: Kiejstut Bereźnicki, Jacek Kornacki, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Joanna Rusinek, Mariusz Waras i Krzysztof Wróblewski. Wystawę od 1 lutego można już oglądać w Pucku, a w marcu trafi ona do Lęborka.
Obchody w całym województwie
Do obchodów stulecia zaślubin Polski z morzem szykuje się w całe województwo. W wielu miejscowościach odbywać się będą różne spotkania, wystawy i koncerty. W piątek, 7 lutego o godz. 18.00 Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaplanowano koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub" pt. „A mòrze Pòlsce òd stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…". Dzień później, 8 lutego o godz. 19.00 w Gniewie zostanie zorganizowany Kociewski Bal Niepodległości. Natomiast we wtorek, 11 lutego o godz. 10.00 we Władysławowie zobaczyć będzie można rekonstrukcję historyczną wypłynięcia generała Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza.
Szczegółowy program obchodów jest dostępny na stronie: https://zaslubiny.pomorskie.eu/home
Marcin Szumny
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.