22-03-21
Powiat chojnicki. Policja dba o bezpieczeństwo na drodze oraz reaguje na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem obostrzeń sanitarnych – KOMUNIKAT
Skontrolowano ponad 170 pojazdów, 120 wykroczeń, 107 mandatów. Niektórzy kierowcy stracili prawo jazdy, m.in. w Rytlu. U kierującego w gm. Czersk ujawniono narkotykiPolicjanci z chojnickiej drogówki podsumowali działania prowadzone od piątku na terenie powiatu chojnickiego, w tym sobotnią ogólnopolską akcję „Prędkość”. Nadrzędnym celem podejmowanych działań na naszych drogach jest troska o poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu oraz ograniczenie liczby zdarzeń i ofiar wypadków drogowych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców na głównych ciągach komunikacyjnych, ale także podejmowali działania w obrębie przejść dla pieszych. Ponadto w związku z rozszerzeniem obostrzeń sanitarnych na terenie całego kraju policjanci sprawdzali czy mieszkańcy i odwiedzający nasz powiat stosują do obowiązujących obostrzeń sanitarnych w miejscach publicznych oraz środkach transportu w celu zmniejszenia ciągłego przyrostu zachorowań na Covid-19.W miniony weekend chojnicka drogówka przez trzy dni prowadziła działania skierowane zarówno na kierujących, jak i pieszych. W drugi dzień, czyli sobotę odbyły się działania pn. „Prędkość”, podczas których priorytetem było bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nadrzędnym celem podejmowanych cyklicznie działań było dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez egzekwowanie od pieszych i kierujących stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, które wpływają na ograniczenie liczby zdarzeń i ofiar wypadków drogowych.

W trakcie prowadzonych działań mundurowi pełnili służbę w wytypowanych miejscach, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Policjanci w białych czapkach skontrolowali ponad 170 pojazdów ujawniając przy tym ponad 120 wykroczeń. Nałożyli 107 mandatów karnych, skierowali 3 wnioski do sądu o ukaranie, zatrzymali 10 dowodów rejestracyjnych, oraz zastosowali kilka pouczeń. Kierujący najczęściej popełniali wykroczenie polegające na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości w obrębie przejść dla pieszych, ale także przekraczali znacznie prędkość na głównych ciągach komunikacyjnych. Trzech z zatrzymanych  kierujących za przekroczenie prędkości powyżej  50 km/h w terenie zabudowanym straciło prawo jazdy na 3 miesiące. Do zatrzymań praw jazdy doszło między innymi w Powałkach Zielonej Hucie i Rytlu.Wobec nieodpowiedzialnych kierowców, którzy złamali prawo, policjanci wyciągnęli odpowiednie konsekwencje prawne. Funkcjonariusze ukarali te osoby mandatami i nałożyli punkty karne.

Ponadto w trakcie weekendu policjanci wyeliminowali z ruchu 5 nietrzeźwych uczestników ruchu w tym dwóch motorowerzystów oraz jednego rowerzystę. Podczas badań alkomat wskazał u nich od niespełna pół promila do prawie dwóch w wydychanym powietrzu. Jeden z nich jak się okazało w trakcie kontroli do której doszło na terenie gm. Czersk posiadał przy sobie środki narkotyczne, ale także prowadził pojazd mechaniczny będąc pod ich wpływem.

Policjanci z powiatu chojnickiego podczas tych kilku dni skupili uwagę nie tylko na uczestnikach ruchu drogowego, ale reagowali na wszelkie wykroczenia związane z niestosowaniem się do obostrzeń sanitarnych. Słoneczna pogoda i coraz dłuższe dni sprawiły, że mieszkańcy chętniej spędzają czas poza domem. Niestety bardzo często mieszkańcy nie stosują się do ograniczeń związanych z koronawirusem. Policjanci w powiecie w ciągu 3 dni ujawnili ponad 100 przypadków niestosowania się do obostrzeń sanitarnych obowiązujących na terenie całego kraju.

Z uwagi na trwającą epidemię kolejny raz przypominamy, że bardzo ważne jest wspólne przestrzeganie obowiązujących zasad. Policjanci z Chojnic, Czerska i Brus nieustannie sprawdzają rejony obiektów handlowych oraz miejsc publicznych. Policjanci prowadzą kontrole sklepów, gdzie stale weryfikują, jak do obostrzeń stosują się klienci i sprzedawcy. Mundurowi sprawdzają i będą sprawdzać, czy nie zapominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, a wszystko po to, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.