22-04-20
Czersk. Służba Więzienna pomaga
Maseczki szyją również osadzone w Czersku

Służba Więzienna w obliczu pandemii nie mogła pozostać obojętna na sytuację z jaką mamy do czynienia w kraju, dlatego przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji szycia maseczek. Aż w siedmiu jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego produkowane są środki ochrony osobistej.

Maseczki szyją osadzone w Zakładzie  Karnym nr 1 w Grudziądzu oraz osadzeni w: Zakładzie Karnym nr 2 w Grudziądzu,  Zakładzie Karnym w Inowrocławiu, Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, Zakładzie Karnym we Włocławku, Zakładzie Karnym w Potulicach oraz osadzone w Oddziale Zewnętrznym w Czersku. Z kolei przyłbice ochronne wykonywane są w dwóch grudziądzkich Zakładach Karnych.

Środki ochrony osobistej produkowane są na potrzeby własne jednostek oraz przekazywane do DPS-ów oraz innych instytucji. Do tej pory jednostki penitencjarne okręgu bydgoskiego, tj. ZK nr 1 i 2 w Grudziądzu przekazały 4800 maseczek oraz 20 przyłbic do różnych instytucji. W dniu dzisiejszym nastąpi przekazanie kolejnych 3 tysięcy maseczek uszytych przez osadzone z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.

W Oddziale Zewnętrznym w Czersku dwie osadzone zajmują się szyciem maseczek ochronnych. Dziennie są w stanie uszyć kilkadziesiąt maseczek, które są głównie wykorzystywane na potrzeby jednostki. 200 sztuk z wyprodukowanych środków ochrony osobistej funkcjonariusze Służby Więziennej w dniu jutrzejszym przekażą do Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach.

Więźniowie z jednostek penitencjarnych okręgu bydgoskiego bardzo chętnie przystąpili do działania. Szyjąc środki ochrony osobistej, czyli maseczki i przyłbice ochronne, które wykonują mogą przyczynić się do ratowania ludzkiego życia, co może stanowić pewnego rodzaju zadośćuczynienie za dokonane czyny, więc jest to dla nich nie tylko zajęcie wolnego czasu, ale przede wszystkim bardzo istotny czynnik resocjalizacji.

Zdjęcia autorstwa st. sierż. Wojciecha Łączkowskiego - ZK nr 1 w Grudziądzu:



Resort Sprawiedliwości Pomaga w walce koronawirusem. Kombinezony medyczne, maseczki oraz fartuchy – więzienne szwalnie odpowiedziały na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i przyłączyły się do akcji: Resort Sprawiedliwości Pomaga.

W 83 jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się masowa produkcja środków zabezpieczających przed Covid -19. Blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem.  Dzięki temu resort pomaga szpitalom, hospicjom,  placówkom medycznym, DPS-om, część asortymentu przekazuje na potrzeby sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych mundurowych.

Produkcja rozwija się, a zaangażowanie nie maleje. „Chociaż tak możemy pomóc i się po prostu przydać” – mówią osadzeni. Ich zaangażowanie przekłada się na konkretnie liczby: niemal milion maseczek, 40 tys. fartuchów i 12 tys. kombinezonów ochronnych, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących.

(red), por. Agnieszka Wollmann, mjr  Marek Stuba

Zdjęcia z Aresztu Śledczego w Elblągu:





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.