2-06-20
Region. Szynobus relacji Chojnice-Tczew
Śmiertelny wypadek na przejeździe
kolejowym. Policjanci apeluje o ostrożność

W poniedziałek 1 czerwca br. dyżurny starogardzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej na przejeździe kolejowym w Pinczynie. Do zdarzenia doszło około godz. 17:00, gdy na znajdującą się w pobliżu stację wjeżdżał szynobus relacji Chojnice-Tczew. Obrażenia 17-letniej mieszkanki gminy Zblewo okazały się śmiertelne.

Dyżurujący przy telefonie alarmowym policjant natychmiast skierował na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy z pobliskiego posterunku, technika kryminalistyki oraz grupę dochodzeniowo-śledczą. Mundurowi zabezpieczyli miejsce wypadku oraz pod nadzorem prokuratora wykonali czynności procesowe. Śledczy ustalili świadków oraz wstępne okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia. Badanie alkomatem wykazało, że maszynista i kierownik pociągu byli trzeźwi. Dokładana przyczyna oraz przebieg zdarzenia zostaną ustalone w wyniku prowadzonego śledztwa.

Policjanci przestrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach, w których drogi krzyżują się ze szlakami kolejowymi. To właśnie w tych miejscach dochodzi do najtragiczniejszych wypadków zarówno z udziałem pieszych, jak i kierujących pojazdami.

Pamiętajmy, że w przypadku braku szlabanów, znak "STOP" ustawiony przed przejazdem kolejowym oznacza bezwzględną konieczność zatrzymania pojazdu. Dopiero wówczas, gdy upewnimy się, że nic nie nadjeżdża, możemy kontynuować swoją podróż. Musimy sobie zdawać również sprawę z tego, że droga hamowania pociągu jest znacznie dłuższa niż samochodu i może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Maszynista, aby uniknąć kolizji, nie jest w stanie gwałtownie zatrzymać całego składu. Waga lokomotywy liczona jest w tonach, a to powoduje, że siła z jaką uderzy w samochód, jest porównywalna do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Gdy dojdzie do zderzenia, osoby pozostające w aucie są bez szans. Pamiętajmy również o tym, że pociągi mogą poruszać się na tym samym torze w dowolnym kierunku i mają zawsze pierwszeństwo przejazdu nawet w stosunku do pojazdów ratunkowych czy uprzywilejowanych. Pojazdy szynowe są szersze od rozstawu szyn. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób, które oczekując na peronie, powinny zachować bezpieczną odległość od torowiska. Pociągi towarowe nie koniecznie muszą jeździć o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich również ulegają zmianie.

Dla własnego bezpieczeństwa na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej zawsze należy spodziewać się pociągu. Mundurowi przestrzegają również przed chodzeniem po torach, wzdłuż szlaków kolejowych. Jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach może być już za późno. Widząc jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy), zawsze powinniśmy zakładać, że są one eksploatowane. Pamiętajmy, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów. Przebywając w pobliżu szlaków kolejowych, zawsze bądźmy ostrożni i czujni. Ostrzegajmy również nasze dzieci, aby nie bawiły się w pobliżu terenów kolejowych.

KPP Starogard Gdański





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.