Ogłoszenie
SP ZOZ w Czersku
Pobieranie wymazów cytologicznych
Skuteczna i prosta metoda profilaktyki raka szyjki macicy


Z przyjemnością informujemy, że w trosce o zdrowie Pań z dniem 3.11.2021 roku rozpoczynamy w SP ZOZ w Czersku pobieranie wymazów cytologicznych.

W związku z brakiem kontraktu z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) – poradnię ginekologiczną, na chwilę obecną proponujemy usługę płatną – cena: 40zł.

Nie obowiązuje rejonizacja.

Na razie proponujemy poniedziałki i czwartki w godz. 10.00 do 11.00.
Jeśli inne terminy/godziny będą dla Pań bardziej przyjazne – prosimy o kierowanie sugestii
w rejestracji.

Rejestracja telefoniczna codziennie od 8.00 do 18.00,
tel. 52 398 44 60

Zapraszamy!!!!!

Szczoteczka do cytologii to najlepsze narzędzie służące pobraniu wymazu z szyjki macicy, coraz częściej spotykane w gabinetach ginekologicznych. I bardzo dobrze, gdyż dla wiarygodnego wyniku cytologii znaczenie ma nie tylko to, kiedy zrobić cytologię (dzień cyklu), ale także to, jak pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Niewłaściwe pobranie materiału może prowadzić do uszkodzenia komórek szyjki macicy, a to uniemożliwia właściwą interpretację wyniku i ewentualne rozpoznanie raka szyjki macicy.

W Polsce nadal utrzymuje się wysoka zachorowalność na raka szyjki macicy u kobiet.

Badanie cytologiczne jest skuteczną i prostą metodą profilaktyki raka szyjki macicy.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu przez lekarza ginekologa lub położną – przy użyciu specjalnej szczoteczki – komórek znajdujących się na szyjce macicy i w kanale szyjki. Następnie komórki te poddane są ocenie mikroskopowej. Badanie jest bezbolesne!

Regularne wykonywanie badań cytologicznych jest warunkiem wczesnego wykrycia nieprawidłowych komórek lub wykrycia wczesnego stadium nowotworu, co gwarantuje 100% wyleczenie.

Jak przygotować się do badania cytologicznego:

- na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,

- od ostatniego krwawienia miesięcznego powinny upłynąć co najmniej 2 dni,

- na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,

- co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,

- od ostatniego badania ginekologicznego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

My kobiety stawiamy sobie złe priorytety. Bo najważniejsze powinnyśmy być dla siebie my same. Cytologia zajmuje pięć minut. Dłużej trwa rozebranie się do tego badania i ubranie się po nim.

SP ZOZ w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.