20-07-21
POMORSKIE.  [JARMARK ŚW. DOMINIKA]
Spotkajmy się na Uliczce Pomorskiej.
Jakie atrakcje będą tam na nas czekać?Jedno ze stoisk Pomorskich Smaków podczas ubiegłorocznego Jarmarku św. Dominika. Fot. Dorota Kulka

Samorząd województwa pomorskiego kolejny już raz włącza się w organizację Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Na ulicy Szerokiej utworzona zostanie specjalna strefa regionalna, nazwana Uliczką Pomorską. Będzie tam można m.in. spróbować Pomorskich Smaków, spotkać regionalnych artystów oraz wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie.

W pierwszy weekend jarmarku, 24-25 lipca 2021 r. na Uliczce Pomorskiej odbędzie się tegoroczna edycja Pomorskich Smaków. Odwiedzającym polecane będą dwa lokalne produkty: miody i oleje, wytwarzane przez pszczelarzy i rolników. Gościem specjalnym będzie znany kucharz i prezenter telewizyjny Pascal Brodnicki.

Na stoiskach Pomorskich Smaków sprzedawane będą m.in. miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wrzosowe i spadziowe. Nie zabraknie również miodów kaszubskiego, pszczółkowskiego czy leśnego, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poza tym dostępne będą wysokiej jakości oleje tłoczone z nasion pochodzących głównie z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Obok regionalnych wytwórców swoją ofertę zaprezentują pomorskie muzea: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Na ich stoiskach możliwe będzie zakupienie wybranych książek i katalogów wystaw, a na chętnych czekać będą ciekawe pokazy, warsztaty i gry dla dzieci i dorosłych.

Co w kolejnych tygodniach?
Przez kolejne tygodnie jarmarku , od 26 lipca do 15 sierpnia na Uliczce Pomorskiej spróbować będzie można potraw pochodzących od lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Ponadto, promowane będą: pomorska kultura ludowa, dzieła regionalnych twórców oraz projekty artystyczne realizowane w ramach Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Na Uliczce Pomorskiej znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne. Wśród wystawców pojawią się fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne z Trójmiasta, Słupska, Rumi czy Sztumu.

Dodatkowo, będzie tam można wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie, czyli interaktywnych grach rodzinnych promujących turystyczne walory naszego regionu, takich jak np. plażowa piaskownica, regaty miniaturowych statków, rycerskie turnieje i skarby gotyckich zamków czy świat kaszubskich bajek.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

WIęcej o JARMARKU ŚW. DOMINIKA - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.