17-02-20
Czersk. Klubowicze własnoręcznie wykonali zakładki do książek
Spotkanie DKK dla dzieci w Bibliotece
Publicznej w Czersku

W piątkowe popołudnie 7 lutego w czytelni Biblioteki Publicznej Gminnego Centrum Kultury w Czersku spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Tym razem rozmawialiśmy o książce autorstwa Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Opowiadanie składa się z dziesięciu krótkich historyjek,  w których tytułowe skarpetki wyruszają w świat. Każda z nich z różnych powodów postanawia szukać szczęścia poza światem brudnego prania. Jedna zostaje politykiem, inna zaprzyjaźnia się z bezdomnym, który okazał się być królem, jeszcze inna będzie pełnić rolę pocieszycielki chorych dzieci na szpitalnym oddziale. A kim zostały pozostałe skarpetki? – koniecznie przeczytajcie! Każda z nich przeżyła coś wyjątkowego.

Przygody uciekinierek z pralki pochłonęły klubowiczów bez reszty, sprawiając, że czytanie było przyjemnością, nie obowiązkiem. Autorka mistrzowsko wykorzystuje siłę dziecięcej wyobraźni i tworzy z codziennych sytuacji historie, które wciągają, bawią, ale też uczą. Oprócz motywu przewodniego wszystkich opowieści, w książce poruszone zostały różne ważne tematy, tj. nauka tolerancji, udzielanie pomocy potrzebującym, czy kluczowa rola śmiechu w walce z chorobą.

Każde z opowiadań ma swój niepowtarzalny klimat- raz bardziej realistyczny, ale niepozbawiony dystansu i humoru, innym razem wręcz absurdalny, ale nadal zwracający uwagę na rzeczy istotne.

To książka godna polecenia, ponieważ traktuje przede wszystkim o spełnianiu marzeń, o odwadze bycia sobą, o odpowiedzialności za swój los i swoje szczęście. Autorka, Justyna Bednarek, przekonuje nas o tym, że warto być sobą i walczyć o swoje marzenia. Nieistotne jest jaka droga nas do tego celu doprowadzi.

Klubowicze, na sam koniec spotkania, własnoręcznie wykonali zakładki do książek metodą origami. Swoim motywem nawiązywały one   do przypadającego w lutym Święta Zakochanych. Uczestnicy mieli więc okazję, aby podarować swoim bliskim coś od serca.

Opiekun – moderator
Beata Machajewska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.