29-01-18
Czersk. „Najlepsze buty na świecie” - dyskusja była burzliwa
Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Czersku

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki nie zawiedli i tym razem i niemal w komplecie stawili się na spotkanie 25 stycznia w Bibliotece Publicznej  w Czersku, żeby wymienić spostrzeżenia na temat zbioru reportaży Michała Olszewskiego „Najlepsze buty na świecie”. Pisarz otrzymał za tę książkę w 2015 roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Czy zasłużenie? Odpowiedzi na to pytanie próbowali udzielić uczestnicy czwartkowego spotkania.

Dyskusja była burzliwa, szczególnie podczas omawiania reportaży dotyczących środowiska księży i zadr na ich życiorysach. Najbardziej poruszyła wszystkich historia kobiet z Zakładu Karnego  w Lublińcu, które uczestniczyły w programie „Bona”, opiekując się ciężko upośledzonymi dziećmi z Domu pomocy Społecznej,   w większości zapomnianymi przez rodziców. Natomiast część zbioru, w której zawarte zostały reportaże dotyczące wojny, a szczególnie obozów w Oświęcimiu i Chełmnie wzbudziła wśród klubowiczów mieszane uczucia. Zdaniem jednych autor zbyt dużo przestrzeni poświęcił temu tematowi.  Natomiast byli też tacy, którzy uważali, że autor ujął ten temat, który często brany jest na warsztat przez pisarzy, w zupełnie nowe ramy i opisał to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Klubowicze docenili również język, jakim posłużył się autor. Oszczędny, surowy, konkretny, historie opowiadane są bez zbędnych ozdobników. Taki minimalistyczny styl znalazł uznanie wśród czytelników. Podsumowując, książka warta jest przeczytania, ponieważ różnorodne tematy, po które sięgnął autor powodują, że każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie.

Opiekun – moderator
Anna Brzezińska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.