26-08-18
Czersk. Relacja
Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Czersku

23 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  w Bibliotece Publicznej w Czersku, podczas którego mieliśmy przyjemność porozmawiać o książce Małgorzaty Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia”.

Autorka, dziennikarka i pisarka, wieloletnia szefowa działu reportażu w „Gazecie Wyborczej”, nazywana jest „cesarzową” reportażu. Twórczość Małgorzaty Szejnert była między innymi kilkakrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. „Usypać góry. Historie z Polesia” to zbiór autonomicznych względem siebie reportaży, których bohaterami są przedstawiciele wszystkich głównych grup etnicznych, klas, stanów i wyznań zamieszkujących Polesie kiedyś i teraz, ale również goście z odległych krajów, których życie w znaczący sposób związało się z tą ziemią. Uczestnicy czwartkowego spotkania podziwiali oszałamiające bogactwo informacji zawarte w książce i docenili ciężką, dziennikarską pracę, którą wykonała autorka. Klubowicze stwierdzili, że Małgorzata Szejnert nie podporządkowała się dzisiejszym trendom, które powodują, że współczesny reportaż niebezpiecznie zbliża się formą i stylem do powieści. Autorka nie uległa modzie i stworzyła rasowy reportaż. Dzięki temu powstał dokument, który jest świadectwem ogromnej woli walki mieszkańców Polesia o zachowanie
tożsamości narodowej. Książka wzbudziła zainteresowanie u większości klubowiczów, pomimo tego, że jej lektura nie była prosta, łatwa, ale za to przyjemna.

Opiekun – moderator
Anna Brzezińska

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.