2-03-19
Czersk. Wszyscy klubowicze byli pod ogromnym wrażeniem debiutu literackiego Martyny Bundy
Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej
w Czersku

27 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  w Bibliotece Publicznej w Czersku, podczas którego mieliśmy przyjemność porozmawiać  o książce Martyny Bundy „Nieczułość”. Autorka jest dziennikarką, do 2018 roku kierowała działem krajowym w tygodniku „Polityka”.

Powieść „Nieczułość” to jej debiut literacki, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Martyna Bunda wychowała się na Kaszubach i właśnie w tym regionie toczy się życie bohaterów jej powieści. W książce poznajemy losy czterech kobiet, matki Rozeli i jej córek, które najpierw uczestniczą w tragicznych wydarzeniach wojennych, a później ich życie toczy się w czasach PRL-u. Bohaterki, aby przetrwać, musiały nauczyć się ukrywać swoje uczucia. Kobiety, które naturalnie są stworzone do czułości, musiały stać się nieczułe. Dyskusja podczas środowego spotkania była bardzo żywa. Lektura powieści niesamowicie poruszyła członków klubu, przywołując w ich pamięci obrazy z dzieciństwa, kiedy rodzice i dziadkowie snuli opowieści o życiu w czasie wojny i początkach Polski Ludowej. W ten sposób mogli skonfrontować rzeczywistość tamtych lat z fabułą powieści. Zdaniem klubowiczów, pomimo tematyki, którą powieść porusza, czyta się ją niezwykle przyjemnie. Język utworu jest dojrzały, wysmakowany i dopracowany w każdym calu, a narracja pozbawiona jest patosu i przesadnego sentymentalizmu. Uczestnicy spotkania uznali, że świetnym zabiegiem było wprowadzenie wątków humorystycznych, co stało się przeciwwagą dla fragmentów niosących cięższy ładunek emocjonalny.

Wszyscy klubowicze byli pod ogromnym wrażeniem debiutu literackiego Martyny Bundy, ponieważ powieść czyta się jednym tchem i z wielkimi emocjami. Z niecierpliwością czekamy
na kolejne powieści tej utalentowanej autorki.

Opiekun – moderator
Anna Brzezińska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.