7-10-20
Czersk. ZDJĘCIA
Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Czersku

29 września w Bibliotece Publicznej w Czersku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Miło było spotkać się i porozmawiać po tak długiej przerwie, ponieważ poprzednie spotkanie miało miejsce w marcu tego roku. Rozmowa toczyła się wokół książki „Trudna droga do wolności. Czersk i ziemia czerska u progu niepodległości” autorstwa Teresy Łuczak i Jerzego Łukaszewskiego.  


Twórcy tego opracowania chcieli zwrócić uwagę szczególnie młodemu pokoleniu na to, że 1918 rok nie był rokiem odzyskania niepodległości przez całą Polskę. Mieszkańcy Czerska i okolic musieli czekać aż  2 lata od zakończenia I wojny światowej  na faktyczne wyzwolenie z rąk zaborcy. 29 stycznia 1920 roku gen. Józef Haller przybył do Czerska, aby przejąć nasze miasto z rąk wycofujących się wojsk niemieckich. Autorzy omawianej publikacji poświęcili ją między innymi na opisanie właśnie tego, co działo się na naszym terenie od zakończenia wojny do wyzwolenia przez Front Pomorski. Uczestnicy wtorkowego spotkania stwierdzili, że był to trudny czas, kiedy to ludność wyrażała swoje niezadowolenie z przeciągającej się wojny na Pomorzu. Czas wielkiego kryzysu, przymusowych rekwizycji, obrony przed zbrodniczą działalnością Grenzschutzu, a jednocześnie czas nadziei, że Powstanie Wielkopolskie rozszerzy się na Pomorze i nadejdzie wyzwolenie. Chaos administracyjny i polityczny sprawił, że powstało w tym czasie po stronie polskiej wiele band, które kierowały się zarówno pobudkami patriotycznymi, jak i własnym zyskiem. W książce znajdziemy opis działalności owych band, a najwięcej uwagi autorzy poświęcili formacji kierowanej przez braci Gnacińskich. Ich działalność do dziś wywołuje wiele kontrowersji. Klubowicze poddali ocenie pobudki, jakimi się oni kierowali i doszli do wniosku, że ocena nie może być jednoznaczna, ponieważ działalność bandy miała miejsce w specyficznym czasie i okolicznościach. Członkowie czerskiego DKK nie byli również w stanie rozstrzygnąć sporu, czy bracia Gnacińscy to bandyci czy waleczni bohaterowie. Zgodni byli co do tego, że działania bandy były często zbyt szybkie, nieprzemyślane i impulsywne, a za  chwilowy sukces braci  słono płaciła miejscowa ludność.

Klubowicze wyrazili nadzieję, że pomimo, że wirus nie odpuszcza to październikowe spotkanie odbędzie się w tradycyjnej formie. Dyskusji zostanie wówczas poddana książka Kate Morton „Córka zegarmistrza”.

Serdecznie zapraszamy!

GCK Biblioteka Publiczna w Czersku







Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.