15-02-20
Czersk. Gminne Centrum Kultury
Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Czersku.
Autorka sama podzieliła los przysłowiowego „słoika”

28 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnym Centrum Kultury w Czersku - Bibliotece Publicznej w Czersku. Rozmowa toczyła się wokół książki Marty Szarejko „Zaduch. Reportaże o obcości”.

Autorka przedstawia w niej historie swoich rówieśników - trzydziestolatków, którzy przyjechali z małych miejscowości do Warszawy. Opowiadają jej o swoich kompleksach, wątpliwościach, tęsknotach. O tym, czego najbardziej im brak w mieście i czego bardzo nie znosili na wsi. Marta Szarejko wykazała się znajomością tematu, ponieważ sama podzieliła los przysłowiowego „słoika”. Zdaniem uczestników spotkania, autorka wybrała do zbioru reportaży zbyt jednorodne historie. Losy bohaterów książki są bardzo do siebie podobne i utrzymane w tym samym gorzkim tonie. Minusem według członków czerskiego DKK był również brak podsumowania czy komentarza ze strony autorki książki. Ograniczyła się ona jedynie do zredagowania historii swoich bohaterów, natomiast wyciąganie wniosków i przemyśleń pozostawiła czytelnikowi.

Obraz trzydziestolatka opuszającego dom rodzinny, żeby zacząć nowe życie w wielkim mieście przedstawiony przez Martę Szarejko nie napawa optymizmem. Większość z bohaterów książki wyniosła z domu rodzinnego kompleksy, których nie udało im się pozbyć po związaniu swojego życia z Warszawą.

Klubowicze podsumowali spotkanie stwierdzeniem, że taki wyjazd często okupiony jest zaburzeniami, zerwaniem więzi z rodziną, poczuciem winy i wstydu oraz nieumiejętnością nawiązania bliższych więzi z rówieśnikami.

Opiekun – moderator
Anna Brzezińska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.