4-03-20
Powiat chojnicki. Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Ważna jest edukacja i zachowanie procedur

W Starostwie Powiatowym w Chojnicach odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego celem było omówienie sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.


W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Dotyczyło ono w wypracowania i przyjęcia wspólnej procedury informowania mieszkańców powiatu o zasadach postępowania w zakresie ewentualnego wystąpienia zakażenia koronawirusem.   |  fot. St. Powiatowe

W spotkaniu uczestniczyli między innymi starosta chojnicki Marek Szczepański, dyrektor ZK w Starostwie Powiatowym Chojnicach Ireneusz Ruszczyk, szefowie zarządzania kryzysowego poszczególnych gmin, przedstawiciele straży pożarnej, policji, straży miejskiej. Kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Lucyna Nyks przekazała zebranym informacje na temat wirusa, sposobu jego rozprzestrzeniania się oraz przekazała wytyczne, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować aby zminimalizować ryzyko zarażenia.

Przedstawiciele poszczególnych służb przekazali informacje na temat przygotowania ich jednostek. Dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego  w Chojnicach Piotr Wroński opisał procedury, jakie obowiązują w placówce w przypadku gdyby zgłosiła się osoba z podejrzeniem wirusa. Kierownik PSSE poinformowała, że w pierwszej kolejności osoba, która podejrzewa u siebie koronawirusa powinna powiadomić o tym właśnie stację sanitarno - epidemiologiczną.

Dopiero na podstawie wywiadu pracownik stacji decyduje o tym, czy osoba powinna zostać w domu i obserwować swój stan zdrowia czy powinna udać się do szpitala zakaźnego. Istotne jest to, aby transport do szpitala nie odbywał się środkami komunikacji publicznej. Starosta Marek Szczepański przypomniał procedury dotyczące przekazywania informacji pomiędzy podmiotami a Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Poinformował też, że planuje zakup dozowników z płynem do dezynfekcji, które znajdą się przy wejściach do budynki starostwa oraz wydziału geodezji. Zobowiązano przedstawicieli Sanepidu do przygotowania odpowiednich plakatów i broszur informacyjnych, zawierających numery alarmowe do PSSE w Chojnicach. ZK ma za zadanie zająć się rozesłaniem materiałów udostępnionych przez PSSE. Zasugerowano też podejmowanie wszelkich  edukacyjnych działań  dotyczących przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego i higieny.

Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.