21-03-18
Powiat chojnicki. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób
Spotkanie w Brusach. Prezydent solidarnie
z poszkodowanymi i wolontariuszami
po ubiegłorocznej nawałnicy


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się, 20 marca br. w Brusach, z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji, zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób m.in.: strażacy, harcerze, żołnierze, leśnicy, członkowie różnych stowarzyszeń, instytucji i organizacji, osoby niezrzeszone oraz osoby duchowne.

Głowę państwa polskiego i zgromadzonych gości witał, w sali Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, burmistrz Witold Ossowski. Włodarz podkreślił skalę zniszczeń, jakie wywołała sierpniowa nawałnica oraz istotną rolę państwa i wolontariuszy w pomocy poszkodowanym, za którą wszystkim serdecznie podziękował. Do nawałnicy, w swoich przemówieniach, odnieśli się również sołtysi: Łukasz Ossowski - sołtys Rytla i Kamila Jabłońska -€“ sołtys Szynwałdu.

Po nich, głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który zaznaczył swoje przywiązanie do zniszczonych przez nawałnicę terenów. Wspominał:

- To tu właśnie były ważne chwile mojego dzieciństwa i młodości, moje obozy harcerskie, na które jeździłem, zadania harcerskie, które wykonywałem; m.in. właśnie nad jeziorem Śpierewnik koło Rytla, gdzie zdobywałem harcerskie stopnie, koło miejscowości Męcikał, gdzie byłem na obozie. Tutaj, w tych lasach, gdzie mieliśmy gry terenowe, odbywały się nasze uroczystości, spędzałem w wakacje najpiękniejsze momenty tamtych moich harcerskich dni.

Mówiąc to, zwrócił szczególną uwagę na zrujnowany krajobraz, szczególnie zniszczone lasy, bowiem potrzeba będzie dziesięcioleci, milionów drzew i tysięcy osób, aby odbudować straty. Stąd szczególny apel o pomoc w tej kwestii:

- I dopóki będę protektorem naszych harcerzy ze wszystkich organizacji, to będę do nich apelował, by przyjeżdżali tu choćby na kilka dni, żeby sadzić las. (…) Będę o to apelował do młodzieży, do oazy, do wszystkich, którzy są zorganizowani i mogą przyjechać. A także do tych, którzy po prostu chcą tu przyjechać i pomóc, pobyć chwilę.

Prezydent podkreślił wielką ofiarność i solidarność mieszkańców i służb terenów dotkniętych nawałnicą i dziękował wszystkim zaangażowanym w walkę o lepsze jutro dla poszkodowanych:

- Dziękuję Wam wszystkim za tego wielkiego ducha, którego wtedy umieliście pokazać, i przede wszystkim za wielkiego ducha służby. Służby strażackiej - ochotniczej czy zawodowej - służby harcerskiej czy po prostu zwykłej służby człowiekowi. Służby policji, wojska, leśników, pracowników lasów. Wszystkich tych, którzy niestrudzenie w pocie czoła w tamtych dniach walczyli o to, by przynajmniej trochę przywrócić tutaj normalność - zwykłe życie, które w jednej chwili zostało zmiecione.

Jednocześnie Prezydent zadeklarował dalszą współpracę i pomoc w odbudowie zniszczeń ze strony Państwa:

- Chciałbym, żebyście Wy - dotknięci tym szczególnym kataklizmem - pamiętali, że nie jesteście sami, że jesteśmy z Wami. Nawet jeżeli mamy bardzo dużo codziennej pracy, a ta gmina jest tylko jedną z wielu tysięcy gmin w Polsce, to jednak dotknęło Was wielkie nieszczęście i państwo powinno o Was szczególnie myśleć z wielu względów. Także ze względu na zrównoważony rozwój, który tutaj się zwinął - z winy natury, ale tak się stało i trzeba sobie z tym radzić. Wierzę, że będziemy sobie z tym radzili razem.

Tego samego dnia Prezydent Andrzej Duda odwiedził również Rytel, gdzie spotkał się z jego mieszkańcami. Rozmawiał też z przedstawicielami leśnictwa, m.in. z Januszem Kaczmarkiem -€“ dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Prezydent był także w Suszku. Tam rozmawiał z reprezentantami harcerzy z Łodzi, których obóz tragicznie ucierpiał podczas nawałnicy. W okolicy miejsca tragicznej śmierci dwóch harcerek, Asi i Olgi, pomodlił się i złożył kwiaty. Z Suszka Prezydent pojechał nad Brdę do Zapory Mylof, następnie do Brus.

Po spotkaniu z burmistrzem Witoldem Ossowskim, Prezydent odsłonił pamiątkową tablicę w Urzędzie Miejskim w Brusach, w obecności władz samorządowych i pracowników urzędu. Tablica upamiętnia 30. rocznicę nadania praw miejskich Brusom oraz 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Inf. Gmina Brusy, Kancelaria Prezydenta
Fot. Gmina Brusy

 

Zobacz również artykuły:
„Policjanci, antyterroryści, pirotechnicy i snajperzy zabezpieczali wizytę prezydenta” (ZDJĘCIA, WIDEO)

„Prezydent Andrzej Duda na terenach zniszczonych przez nawałnicę” (ZDJĘCIA, WIDEO)

 

Spotkanie w Brusach – zdjęcia (20.03): 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.