10-07-20
Powiat chojnicki. Inwestycje na kolei
Sprawne podróże pociągiem
między Chojnicami i Kościerzyną

Podróżujemy od lipca pociągami po wymienionym torze między Brusami i Lipuszem. Kierowcy zyskali dogodniejsze przejazdy kolejowo – drogowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace na linii z Chojnic do Kościerzyny.


Wymiana toru na niektórych odcinkach skróciła czas podróży między Chojnicami i Kościerzyną.   |  fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Na prace przeznaczono ponad 16 mln zł ze środków budżetowych. Wykonane przez PLK prace pozwoliły na powrót pociągów na trasę Chojnice – Kościerzyna. Pomiędzy Brusami i Lipuszem wymieniono podkłady oraz szyny na odcinku blisko 10 km. Wykonawca wykorzystał m. in. ponad 14 tys. podkładów oraz 16 tys. ton tłucznia.

Kierowcy przejeżdżają sprawniej przez tory m. in. w Lubni i Brusach. Na 18 przejazdach kolejowo-drogowych położono nową nawierzchnię na dojazdach i wymieniono płyty przejazdowe. Prace prowadzone były od kwietnia do końca czerwca. Na zadanie przeznaczono 16,1 mln zł.

Prace na torach dla dobrych podróży
Zadanie było kontynuacją prac na linii Chojnice – Kościerzyna. Poprzednio, za prawie 30 mln zł, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły szyny i podkłady na ponad 19-kilometrowym odcinku z Chojnic do Brus. Wyremontowano także 37 przejazdów kolejowo-drogowych, m. in. w Żabnie koło Chojnic i w Brusach. Prace zapewniły sprawniejszy przejazd pociągów oraz przełożyły się na wyższy komfort podróży pasażerów.

Na poprawę poziomu bezpieczeństwa ruchu pociągów wpłynął również ubiegłoroczny remont dwóch wiaduktów kolejowych w Lipuszu i Chojnicach. Stalowa konstrukcja kratownicowa została oczyszczona i zabezpieczona przed korozją, co w poprawiło parametry, a także estetykę obiektów.

Przemysław Zieliński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.