15-05-20
Powiat chojnicki. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05
Stacja drive-thru w Chojnicach oficjalnie otwarta

Dziś po godz. 10:30 przebadane zostały pierwsze osoby w dopiero co otwartym mobilnym punkcie pobrań wymazów. Zanim jednak do tego doszło wojewoda pomorski Dariusz Drelich, mówił m.in. o tym, jak Centra Diagnostyczne Covid -19 drive-thru są przydatne. 

Po Gdyni, Gdańsku i Słupsku czwarte Centrum Diagnostyczne Covid-19 drive - thru oficjalnie otwarto w Chojnicach.
Punktualnie o godz. 10.00 przy punkcie pobrań wymazów do badań pod kątem koronawirusa, odbyła się konferencja prasowa. Głos zabrali m.in. starosta chojnicki Marek Szczepański, dyrektor chojnickiej lecznicy Maciej Polasik, poseł na sejm RP Aleksander Mrówczyński oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Każdy z wymienionych, podczas swoich wystąpień podkreślał jak ważna jest solidarność i pojmowanie wspólnych działań zarówno na polu walki z koronawirusem jak i innych strefach życia.

Chojnicka stacja drive thru to czarty taki punkt na pomorzu. - Chojnice są ważne na mapie tego subregionu. Do tej pory tutejsi mieszkańcy, podobnie jak ludzie z Bytowa czy Człuchowa, przyjeżdżali na badania Gdyni. Teraz już nie będą musieli pokonywać tych kilometrów. Na ten drive zapraszamy również mieszkańców np. województwa zachodnio-pomorskiego, którzy mają bliżej tutaj niż do miejsc poborów w Koszalinie. Tak samo punkt ten otwarty jest dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego - podkreślał wojewoda.

Dariusz Drelich przypomniał także, że ideą przyświecającą powstawaniu zewnętrznych stacji, na których pobiera się wymaz bez wychodzenia pacjenta ze swojego auta, jest wyeliminowanie grupowania się ludzi. - Do tej pory, jak wiadomo, ogniska wybuchały głównie na izbach przyjeść, na oddziałach. Dlatego powstał triaż, taki jak ten, który działa i przy chojnickim szpitalu. Dlatego też powstało drive thru. Żeby ludzie nie musieli stać w kolejkach, przemieszczać się, wspólnie czekać na izbach przyjęć - wyjaśnił.

Chojnickie Centrum Diagnostyczne Covid -19 drive thru usytuowane jest przy spalarni odpadów przy szpitalu, wjazd od strony Chojnickiego Centrum Kardiologii. Od tego budynku cała trasa jest opisana, więc pacjenci z pewnością trafią. Procedura badania i legitymizowania przez żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, trwa mniej niż 5 min. Ważne, by nie zapomnieć zabrać ze sobą dokumentu ze zdjęciem i numer PESEL. - W tej chwili średni czas oczekiwania na wynik to jest  około 24 godzin. O tym, jaki on jest będzie pacjenta informować właściwa stacja powiatowa. Ta informacje otrzyma od nas, ponieważ badanie odbywa się w gdańskim laboratorium - informuje Tomasz Augustyniak.

Do stacji drive-thru można zostać skierowanym przez dowolną powiatową stację sanitarno-epidemiologiczna. Z tego wariantu można jednak też skorzystać po uprzednim kontakcie telefonicznym ze specjalnym call center UCK, nr to 58 727 05 05. Na taki test nie koniecznie musi się zakwalifikować tylko osoba w 12 dniu kwarantanny. - Jeśli po kontakcie telefonicznym się okaże, że taka osoba się kwalifikuje, czy to objawowo, czy uwzględniając kryteria epidemiologicznie, np. miała lub mogła gdzieś mieć styczność z zakażonym, pracuje w dużym skupisku ludzi, i jakie kolwiek inne kryteria zostaną wyłonione podczas wywiadu, może zostać tutaj skierowana - wyjaśnia dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W niedalekiej przyszłości na drive-thru będą też badane osoby z tzw. grupy ryzyka. Opracowywany jest plan klasyfikowania tych pacjentów. Przy chojnickim szpitalu wszystkie testy wykonywane są bezpłatnie. - Komercyjne testy w tej chwili nie wchodzą w grę - podkreśla Tomasz Augustyniak.   Chojnicki punkt pobrań wymazów do badań pod kątem koronawirusa czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 13.00. Rejestracji można dokonać w dni powszednie w godz. 9.00 - 15.00 oraz w weekendy w godz. 9.00 – 12.00.

Anna Zajkowska
fot.
Anna Zajkowska

 

Centrum Diagnostyczne COVID -19 Dive Thru – Chojnice, ul. Leśna 10 (Szpital Specjalistyczny im. J.K.Łukowicza).

• Centrum czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10 -13.

•  Telefoniczną obsługą pacjentów centrum zajmuje się call center UCK.

•  Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 , od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 oraz w weekendy od 9 do 12.

Zobacz pomorskie centra diagnostyczne covid - 19 drive-thru - kliknij

Pomorski Urząd Wojewódzki

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.