15-01-21
Czersk. Jaki jest przepis na długowieczność?
Sto lat Pani Stefanii z Czerska


Pani Stefania Kłak obchodzi jutro swoje setne urodziny. Z tej okazji odwiedził ją dziś burmistrz Czerska. Na wspólnym zdjęciu jubilatka z najbliższą rodziną i burmistrzem.

Pani Stefania Kłak z Czerska jutro obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji jubilatkę odwiedził dziś (15.01) burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. Włodarz w imieniu wszystkich mieszkańców gminy złożył Pani Stefanii najserdeczniejsze życzenia (treść – poniżej).

Stefania Kłak urodziła się 16 stycznia 1921 roku w Legbądzie. W 1941 roku wyszła za mąż i po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała w Człuchowie. Mąż był szewcem. Państwo Kłak nie mieli dzieci. Po śmierci męża Stefania Kłak przeprowadziła się do Czerska, gdzie mieszka już ponad 40 lat – obecnie u swojej siostrzenicy Wiesławy Kiełpińskiej przy ul. Tucholskiej. Wcześniej samotnie, jeszcze rok temu, przy ul. Dworcowej.

- Ciocia cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Wymaga interwencji lekarskiej sporadycznie, ostatnio rok temu. Jest w świetnej kondycji fizycznej i umysłowej. Wprawdzie korzysta z balkonika, ale sama chodzi po domu czy latem do ogrodu. Trochę narzeka jeszcze na słuch, ale wiadomo jak się ma sto lat, to kolana oraz słuch mają prawo już troszeczkę szwankować. Przede wszystkim jest bardzo radosną i zarazem żywiołową osobą. Dom cioci zawsze był otwarty, było w nim dużo gości. Często chodziła z wujkiem na potańcówki i spotykała się z wieloma ludźmi, do teraz. Jednak z uwagi na pandemię widzę, że ciocia tęskni za kontaktem bezpośrednim ze znajomymi czy dalszą rodziną – mówi pani Wiesława opiekująca się stulatką.

Jaki jest przepis na długowieczność? Pani Stefania uważa, że mogą to być… zioła, których od zawsze używała i to w dużych ilościach. Szczególnie upodobała sobie pokrzywę stosując ją dosłownie na wszystko. Ponadto zawsze dbała, by dania nie były zbyt tłuste. Jednak przede wszystkim jest osobą o pogodnym usposobieniu.

Ciekawe jest jej hobby. Pani Stefania uwielbia… pisać listy. Ostatnio napisała ich dziesięć – do różnych osób. Poza tym czyta książki, te biograficzne, a także religijne.

Z okazji urodzin życzymy Pani Stefanii Kłak 200 lat!

(red)
fot. UM Czersk


Treść listu burmistrza skierowanego do Pani Stefanii Kłak:

„Droga Jubilatko!
Z okazji setnej rocznicy urodzin przekazuję Pani wyrazy najwyższego szacunku i gratuluję osiągnięcia tak czcigodnego wieku.

Od dokładnie wieku jest Pani uczestnikiem naszej narodowej i lokalnej historii. Była Pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość Ojczyzny.

Od wieku może się Pani cieszyć się każdym dniem, miłością bliskich i obserwować zmieniający się świat. Pani wiedza i doświadczenie mogą być nauką dla wielu z nas, a sędziwy wiek jest naszym wspólnym drogocennym dziedzictwem.

W tym szczególnym dniu składam na Pani ręce – w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Czersk – serdeczne podziękowania za wszystkie trudy i owoce minionych lat, całego Pani długiego życia.

Przekazuję Pani najlepsze życzenia dobrego zdrowia, pomyślności i pogody ducha oraz optymizmu na dalsze szczęśliwe lata.

Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski” 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.