9-10-19
Region. 10 października koncert w Starogardzie Gdańskim
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Jakie choroby dominują w Polsce,
a jakie na Pomorzu?
Fot. Pixabay. com
Polacy najczęściej zmagają się z zaburzeniami psychicznymi lub zaburzeniami zachowania. Na Pomorzu co 23 osoba w 2016 r. miała z tym problem. Z ambulatoryjnej pomocy w poradniach najczęściej korzystali mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i lubuskiego. Natomiast mieszkańcy wielkopolskiego i opolskiego bardzo rzadko udawali się po pomoc wynikającą z zaburzeń psychicznych.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października. Został ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.
Z jakimi zaburzeniami psychicznymi zmagają się Polacy?
Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie Zdrowie i ochrona zdrowia 2017 r. Zawiera m.in. dane dotyczące zaburzeń psychicznych w 2016 r. Wynika z nich, że w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się ponad 1,6 mln osób, czyli ponad 4 proc. wszystkich Polaków. W tej grupie prawie 1,4 mln osób korzystało z pomocy ze względu na zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania (ponad 464 tys. miało zaburzenia nerwicowe, ponad 318 tys. – zaburzenia nastroju, a prawie 209 tys. – organiczne zaburzenia psychiczne). Natomiast z powodu zaburzeń spowodowanych uzależnieniem od alkoholu leczyło się 165 tys. osób, a prawie 39 tys. osób – z powodu używania środków psychoaktywnych (opiaty, kokaina, leki uspokajające i nasenne, inne substancje pobudzające i halucynogenne, lotne rozpuszczalniki itp.).
A z jakimi Pomorzanie?
Według tej publikacji na Pomorzu ponad 105 tys. osób zostało zarejestrowanych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji. Najwięcej, bo prawie 96 tys. Pomorzan zmagało się z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W tej grupie najwięcej 31 689 cierpiało na zaburzenia nerwicowe, zaburzenia nastroju (24 355), zaburzenia psychiczne (15 141), schizofrenię (9252). Z kolei zaburzenia spowodowane używaniem alkoholu miało 6832, a 2147 cierpiało z powodu używania środków psychoaktywnych.
Jak Pomorzanie wypadli na tle Polski?
Ponadto, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, z pomocy poradni zdrowia psychicznego, odwykowych i uzależnień najczęściej korzystali mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego (5,2 proc.), łódzkiego i lubuskiego (po 5 proc. ludności). W następnej kolejności mieszkańcy województwa pomorskiego i mazowieckiego (po ok. 4,5 proc. ludności). Natomiast najrzadziej leczyli się mieszkańcy województwa wielkopolskiego i opolskiego – mniej niż 3,5 proc. ludności.
Na Polankach pomagają rodzinom
Specjalne zajęcia wspierające rodziców dzieci przewlekle chorych odbywają się w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku. Zespół psychologów oraz specjalista ds. promocji zdrowia zapraszają 10 października rodziców oraz opiekunów dzieci chorych m.in. na astmę, atopowe zapalenie skóry, mukowiscydozę, a także wszystkie pozostałe choroby długotrwałe na zajęcia dotyczące stresu. W trakcie zajęć poszerzą wiedzę dotyczącą tego, czym jest stres, skąd się bierze, czy zawsze jest zły i kiedy staje się niebezpieczny. Eksperci opowiedzą też o problemie choroby przewlekłej oraz jej wpływie na funkcjonowanie rodziny. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak radzić sobie z codziennymi trudami, zmęczeniem czy poczuciem bezradności. Będzie też okazja do podzielenia się doświadczeniem z innymi rodzicami. Zajęcia są bezpłatne, zgłoszenia do udziału pod nr tel. 58 520 75 52 oraz e-mailowo [email protected]. Zajęcia odbędą się w czwratek,10 października o godz. 16.00 na Oddziale Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, ul. Polanki 119 (budynek nr 4).
Natomiast w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim 10 października o godz. 16.00 odbędzie się koncert dla pacjentów i zaproszonych gości.
Ponadto, fundacja Aż Sobie Zazdroszczę pod koniec września zorganizowała niezwykły charytatywny pokaz mody, z którego dochód przeznaczony zostanie na oddział dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Misja fundacji jest pomoc osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania i depresję oraz pomoc rodzinom tych osób. Fundacja promuje też zdrowe podejście do własnego ciała. W tym celu organizuje m.in. terapię, konsultacje dietetyczne oraz warsztaty dietetyczne.
Dorota Kulka
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.