3-07-19
Powiat chojnicki. PROGRAM
Szarża pod Krojantami 1 września

Wprawdzie do września pozostały prawie dwa miesiące, to już jest znany program tegorocznej Szarży pod Krojantami. Inscenizacja jest nieodzownym i widowiskowym elementem uroczystości patriotyczno - religijnych.


W 80 rocznicę szarży pod Krojantami pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich odbędą się uroczystości patriotyczno - religijne.   |  fot. ilustracyjne

31 sierpnia o godz. 16 odbędzie się tradycyjna konferencja naukowa w szkole w Nowej Cerkwi. Dzień później zaplanowano część patriotyczno - religijną. O godz. 11.00 rozpoczęcie uroczystości - wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości, apel poległych i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów oraz występ dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi.

W niedzielę 1 września w samo południe rozpocznie się przy pomniku polowa msza święta, a po niej na polu szarży prezentacja klubów jeździeckich, bryczek i powozów. O godz.14.00 pokaz musztry szwadronu kawalerii, a ok. godz. 14:25 zaplanowano XVI ,,Bieg ułański” im. Kazimierza Argasińskiego – wyścig konny o Puchar Wójta Gminy Chojnice.

O 14:40 rozpocznie się „gwóźdź programu”, czyli inscenizacja szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r.”. O 15:20 – Koncert Orkiestry Wojskowej. O godz. 15:50 nastąpi wręczenie nagród za bieg ułański i w konkursie na najciekawszy zaprzęg konny o Puchar Starosty Chojnickiego. O godz. 16 współczesne polskie siły zbrojne zaprezentują szarżę kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej. Po jej zakończeniu nastąpi  prezentacja uczestników widowiska. Zwieńczeniem na finał o godz. 17:00 przewidziano okolicznościowy koncert.

(red.)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.