26-01-18
Czersk. Licealiści i AS-y z Czerska
Szermierze z sukcesami na Mistrzostwach Polski
- 7 medali w tym dwa złote i ponad 90 wygranych walk!

W miniony weekend odbyły się w Łodzi X Mistrzostwa w Szermierce Historycznej Bronią Go-Now. Zawody zgromadziły rekordową liczbę zawodników. W obu konkurencjach w mieczu i w szabli broń skrzyżowało łącznie 170 szermierzy z 17 klubów.

W tym gronie znakomicie spisali się nasi zawodnicy uczniowie LO im. W. Pola i Akademii Sukcesu Społecznej Szkoły Podstawowej W Czersku. Jednak największy wkład w medalowy sukces drużyny miał nasz starogardzki „rodzynek”. Marcel Mliczek, który przyjeżdża do Czerska specjalnie na treningi szermierki zdobył 3 medale w tym złoto w szabli w najmłodszej kategorii wiekowej. Wystartował także z dziesięciolatkami w mieczu i tam wśród starszych zdobył srebro ! Upragniony sukces odniosła Weronika Skwierawska. Absolwentka naszego „ogólnika” ma już w dorobku cały worek medali, ale brakowało tego najcenniejszego. Po zaciętym pojedynku i widowiskowych akcjach zdobyła złoty medal w mieczu kobiet. 4 i 5 m-ce w tej konkurencji zdobyły także nasze zawodniczki Adriana Pilch (LO) i Paulina Peplinska (AS) . W kategorii do 18 lat dwóch licealistów zameldowało się na podium. Mateusz Mientki zdobył brąz a Dariusz Jazdzewski srebro. Warto dodać, że Darek dopiero co skończył rehabilitację po kontuzji ręki i jego udział w Mistrzostwach wisiał na przysłowiowym włosku.

Niedaleko od podium bo w ćwierćfinale tej konkurencji byli Damian Krause (LO) i Krystian Czapiewski (AS) – odpowiednio 6 i 7 m-ce. Zręcznie posługiwali się także szablą Sambor Zabrocki (LO) i Miłosz Kaszubowski (AS) zostawiając w pokonanym polu odpowiednio 7 i 5-ciu konkurentów. Także w mieczu młodzież wystąpiła godnie i po wygraniu swych grup eliminacyjnych oraz walk w 1/8 finału, w ćwierćfinale walczyli Mateusz, Darek i Damian zajmując ostatecznie m-ca 6, 7 i 8. Młodzież zgodnie orzekła po swoich walkach, że trenerowi, który także jako zawodnik wystartował w zawodach nie wypada nie zdobyć medalu. Hieronim Kucharski swoim zawodnikom wstydu nie przyniósł. Startując w najliczniej obsadzonej kategorii open zdobył 5 miejsce w szabli (przegrana w ćwierćfinale 1 punktem !) i srebro w mieczu czym wyrównał osiągnięcie sprzed dwóch lat.

Manufaktura łódzka okazała się więc bardzo gościnna dla czerszczan, którzy okazali się jedną z najlepiej przygotowanych ekip do pokonania szermierczego maratonu. Licealiści i AS-y z Czerska spędzili na planszach szermierczych łącznie 24 godziny w ciągu dwóch dni, stoczyli ponad 130 walk z czego ponad 90 wygrali! Nasi ludzie pomagali także w przeprowadzaniu zawodów. Tu podziękowania należą się Pani Monice Mliczek (mamie Marcela) i Maćkowi Bielińskiemu (AS), których pomoc w organizacji wyjazdu i turnieju była nieoceniona. Na koniec imprezy wraz z organizatorami i gościem honorowym zawodów szermierzem i synem szermierza-legendy Jerzego - panem Piotrem Pawłowskim odśpiewaliśmy sto lat naszej jubilatce Adzie Pilch, która tego dnia ukończyła 19 lat.