28-02-20
Gm. Czersk. „Akcja – Segregacja!”
Szkoła Podstawowa w Gotelpiu stawia na ekologię!

Segregacja odpadów jest bardzo ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów,  poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy  wyższego poziomu recyklingu odpadów. Nie osiągniemy tego celu bez pokazania młodym ludziom jak poprawnie segregować śmieci i bez uświadomienia im znaczenia selektywnej zbiórki odpadów.

Szkoła Podstawowa w Gotelpiu ruszyła z akcją promującą segregację śmieci. Na początek odbyła się kampania informacyjna. Na szkolnym holu prezentowane były różnorodne informacje dotyczące właściwego sposobu segregacji odpadów. Na terenie szkoły, wewnątrz budynku ustawiono zakupione przez szkołę pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.  W skład zestawu wchodzi kosz żółty przeznaczony na   metale i tworzywa sztuczne, kosz  niebieski przeznaczony na papier, kosz zielony  na szkło, kosz brązowy przeznaczony na odpady BIO oraz kosz czarny przeznaczony na odpady, których nie można ponownie wykorzystać. Taką segregację będziemy prowadzić na terenie szkoły przez cały rok szkolny zachęcając naszych uczniów do bycia odpowiedzialnym za stan środowiska, czystość wokół siebie i najbliższego otoczenia.

W dniu 25 lutego br. podczas wspólnego apelu uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo segregować odpady, dlaczego jest to ważne, a także jakie konsekwencje niesie za sobą zaśmiecanie przyrody. Dzieci nie tylko poznały podstawowe zasady segregacji odpadów, ale również potrafiły zastosować je w praktyce. To ważne, aby od najmłodszych lat czuły się odpowiedzialne za środowisko naturalne.

Dzięki  życzliwości  Pana Krystiana Łangowskiego z Zakładu Usług Komunalnych w Czersku oraz Pani Izabeli Rędzińskiej z Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska Urzędu Miejskiego  w Czersku szkoła otrzymała worki do segregacji i ulotki, które uczniowie mogą zawiesić przy swoich domowych koszach na śmieci i razem z rodziną zacząć segregację. Za pomoc bardzo dziękujemy!

„Wiemy, że segregacja odpadów jest bardzo ważna, aby chronić nasze środowisko. Pojemniki na surowce są ładne, kolorowe oraz dobrze widoczne. Umieszczone na nich napisy  pomagają nam w odpowiednim segregowaniu.” – dodaje Marta Widnicka, uczennica z klasy 5.

Segregacja śmieci wymaga wysiłku, najłatwiej jest przecież wrzucić wszystko do przysłowiowego „jednego wora”. Jednak tylko codzienny, systematyczny wysiłek każdego z nas gwarantuje, że kolejne pokolenia nie utoną po prostu w naszych śmieciach.

Szkoła Podstawowa w Gotelpiu

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.