Artykuł reklamowy
Szukasz wymarzonego auta? Sprawdź,
jak sprowadzić je z zagranicy!



freepik.com

Sprowadzanie samochodów z zagranicy cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jest to związane głównie z faktem, że w innych krajach można znaleźć auta w dobrym stanie technicznym oraz świetnej cenie. Zanim jednak się na to zdecydujesz, musisz wiedzieć, z jakimi formalnościami wiąże się taka procedura. Dowiedz się, jak sprowadzić Twój wymarzony samochód z zagranicy.

Sprowadzanie auta do Polski – o czym musisz pamiętać?

Wybór samochodów za granicą jest naprawdę spory. Auto, które Cię zainteresuje, możesz znaleźć przede wszystkim na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych lub w ofertach komisów. Podobnie jak w przypadku zakupu auta od polskiego sprzedawcy musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z całą dokumentacją pojazdu, co zmniejszy ryzyko tego, że przeoczysz jakieś ważne informacje. Wnikliwie przejrzyj dowód rejestracyjny oraz książkę serwisową, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat historii samochodu.

Jeśli jest to możliwe, zleć na miejscu przegląd techniczny auta. Dzięki temu dowiesz się, w jakim jest ono stanie. Świetnym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie samodzielnych oględzin w towarzystwie zaprzyjaźnionego mechanika.

Zapoznaj się także z bezpłatnym raportem, który możesz wygenerować na stronie historiapojazdu.gov.pl. Aby to zrobić, musisz podać następujące dane:

·        numer VIN,
·        datę pierwszej rejestracji,
·        numer rejestracyjny.

Dzięki niemu przekonasz się, czy warto kupić auto, które Cię zainteresowało.


Zakup auta z zagranicy a formalności

Decydując się na zakup auta z zagranicy, musisz pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim zadbaj o to, abyś otrzymał od sprzedawcy dowód zakupu. W zależności od tego, z kim zawierasz transakcję, może to być umowa, rachunek lub faktura.

Dotychczasowy właściciel musi także Ci przekazać:
·        dowód rejestracyjny,
·        kartę pojazdu (jeśli została wydana),
·        zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta.

Już po sprowadzeniu pojazdu do kraju zleć przetłumaczenie wszystkich dokumentów na język polski. Powinien to zrobić tłumacz przysięgły. Zakup samochodu z zagranicy jest związany także z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu, a także pojemności silnika. Musisz zapłacić go w ciągu 30 dni od chwili, gdy auto przekroczy polską granicę.

Twój nowy samochód powinien także przejść obowiązkowe badania techniczne. Jeśli sprowadzasz auto, które ma ważny przegląd, zrobiony jeszcze za granicą, dowiedz się w wydziale komunikacji, czy musisz go powtarzać w Polsce.

Z zaświadczeniem o aktualnych badaniach technicznych oraz pozostałymi dokumentami udaj się do urzędu. Tam zarejestrujesz swój pojazd. Ostatnim krokiem jest zakup polisy OC Twojego auta. Po dopełnieniu wszelkich formalności możesz legalnie poruszać się nim po drogach.
Sprowadzenie pojazdu z zagranicy to świetny sposób na to, aby znaleźć swój wymarzony samochód. Jeśli będziesz ostrożny i dokładnie zweryfikujesz jego stan techniczny oraz zadbasz o niezbędne dokumenty, to będziesz mógł cieszyć się radością z jazdy bez ryzyka.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.