3-11-22
Powiat starogardzki. W ciągu 72 godzin za darmo i bez skierowania
Szybka pomoc w pilnych przypadkach. Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim już działa

Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Potrzebujący otrzyma pomoc w ciągu 72 godzin za darmo i bez skierowania. W razie potrzeby centrum zapewni też opiekę całodobową i stacjonarną. To kolejna tego typu placówka w województwie pomorskim działająca w ramach pilotażu.

W otwarciu centrum, które odbyło się 2 listopada 2022 r., wzięła udział m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Kto skorzysta z pomocy?
Centrum zdrowia psychicznego (CZP) w starogardzkim szpitalu rozpoczęło działalność 1 listopada. CPZ udziela świadczeń dorosłym mieszkańcom powiatu starogardzkiego. To ponad 100 tys. osób. Pomoc jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Kto może się zgłosić? Każdy, kto skończył 18 lat i doświadczył sytuacji kryzysowej, zmaga się z depresją lub psychozą, jest przygnębiony, paraliżują go stany lekowe, ma problemy emocjonalne i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Do centrum można się zgłosić bez wcześniejszego umówienia się.

-  Potrzeby w zakresie wspierania pacjentów w obszarze zdrowia psychicznego są coraz większe, a pomoc udzielana w trybie ambulatoryjnym jest wciąż deficytowa. Trzeba ją zatem rozwijać i nowe centrum w Starogardzie Gdańskim wychodzi tym potrzebom naprzeciw. Dlatego jestem dumna, że w kolejnym szpitalu marszałkowskim na Pomorzu utworzyliśmy Centrum Zdrowia Psychicznego – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

W skład nowego centrum wchodzą: izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego (pawilon nr VI), Oddział dzienny psychiatryczny dla dorosłych (wschodnie skrzydło budynku administracyjnego), Stacjonarny oddział psychiatryczny dla dorosłych (pawilon nr IX), zespół opieki środowiskowej (skrzydło pawilonu nr IX). Ponadto, są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne (jeden punkt przy Poradni Zdrowia Psychicznego w siedzibie szpitala w pawilonie nr VI, drugi punkt poza szpitalem, przy przychodni Medyk przy ul. Juranda ze Spychowa 2).

Jak wygląda nowe centrum?

Na oddziale dziennym jest 15 miejsc, a całodobowym 40 łóżek. Docelowo w CZP ma pracować ok. 60 osób, w tym 7 lekarzy i ok. 20 pielęgniarek. Pacjenci otrzymają pomoc w centrum bardzo szybko.

    – W przypadkach pilnych pacjenci mogą skorzystać z pomocy specjalistów, w tym między innymi lekarza, psychologa, terapeuty zajęciowego, w ciągu 72 godzin, licząc od momentu zgłoszenia się do jednego z dwóch punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych. Wśród dostępnych form wsparcia przewidziane są między innymi wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie w domu pacjenta, a także środowiskowa praca z chorym i jego rodziną. Warto dodać, że centrum zapewnia też, w razie potrzeby, opiekę całodobową, stacjonarną – dodała Kapała-Sokalska.

Co ważne, pomoc świadczona jest w ramach kontraktu z NFZ.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.