31-12-20
Powiat chojnicki. Starosta:  Mam bardziej pretensje o to, że nieznane są kryteria przydziału tych środków
Tarcza II. Powiat chojnicki ponownie aplikował o kasę na szkołę, spalarnię. Nowością jest tomograf

W poniedziałek (28.12.) minął termin składania wniosków na uzupełniające rozdanie Tarczy Antykryzysowej II. Do dwóch aplikacji, na które w pierwszym terminie powiat otrzymał 0 zł, doszła jeszcze jedna, na tomograf komputerowy dla chojnickiego szpitala.


Powiat aplikował ponownie o dofinansowanie, dodatkowo o środki na zakup tomografu.   |  fot. arch. red.


W pierwszym rozdaniu powiat chojnicki do Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych złożył wnioski, na rozbudowę Technikum nr 1 przy ulicy Kościerskiej oraz na  modernizację spalarni odpadów medycznych przy Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach. Na początku grudnia okazało się, że na żaden z projektów nie otrzymał dofinansowania.

Starosta skarżył się wówczas na brak transparentności w przyznawaniu przez rząd wsparcia dla samorządów. - Nie otrzymaliśmy dofinansowania, ale nie o to mam żal. Mam bardziej pretensje o to, że nieznane są kryteria przydziału tych środków. Analizując listę, to większość powiatów, które również prowadzą szpitale, które walczą na pierwszej linii z covidem, to te powiaty nie otrzymały dofinansowania. Chciałbym znać czytelne kryteria, bo mamy doskonałą kadrę urzędniczą, która potrafi pisać projekty - grzmiał Marek Szczepański, po ogłoszeniu wyników programu.

Starosta nie ukrywa, że chciałby poznać przyczynę, dlaczego niektóre samorządy dostały pieniądze na realizację kilku inwestycji, a innym, jak powiatowi chojnickiemu, nie przyznano ani złotówki. Włodarz informował jednocześnie, że ponieważ z puli Tarczy II został do rozdysponowania jeszcze 1 mld zł (z deklarowanych 6 mld zł), to w urzędzie nie złożą broni i ponownie postarają się o kasę na odrzucone wcześniej inwestycje. Dodatkowo powiat złożył jeszcze wniosek o dofinansowanie kupna tomografu komputerowego dla chojnickiej lecznicy. Tomograf wraz z RTG i dostosowaniem pomieszczeń to wniosek na 4, 5 mln zł.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.