20-09-19
Region. Zabawy przy ognisku i degustacja potraw z ziemniaka (PROGRAM)
Tradycyjne wykopki we Wdzydzach Kiszewskich


Wykopki ziemniaków. Fot. źródło: Facebook/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich

Tradycyjnie początek jesieni to okazja do świętowania zbiorów ziemniaka. O tym, jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki, będziemy mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 21-22 września 2019 r. w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

Impreza „Z motyką na bulwy" w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich przybliży wszystkim historię oraz sposoby uprawy ziemniaka. Zwiedzający będą mogli poznać gatunki roślin bulwiastych lub wziąć udział w dawnych zajęciach gospodarskich i pracach na polu: wykopkach, orce, bronowaniu i obsiewaniu zagonów. Na dzieci czekać będą gry, konkursy i zabawy przy ognisku oraz warsztaty tańca regionalnego.

W programie przewidziano także degustacje potraw z kartofla i topinamburu, czyli korzenia słonecznika bulwiastego. Do spróbowania będą m.in. kartoflanka, placki ziemniaczane, „golce" (kluski ziemniaczane) czy „pulki" ze śledziem (ziemniaki w mundurkach ze śledziem w śmietanie). Natomiast na straganach z produktami pochodzenia naturalnego sprzedawane będą owoce i warzywa, przetwory, nalewki, soki, miody oraz produkty pszczelarskie. Towarzyszyć temu będzie kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

Z motyką na bulwy
21-22 września 2019 r., sobota-niedziela, godz. 9.00-17.00
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68 Wdzydze Kiszewskie

Marcin Szumny
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

W programie:
× prezentacja roślin bulwiastych
× wykopki, orka i bronowanie zagonów
× potrawy z ziemniaków i topinambura
× gry, zabawy i konkursy przy ognisku
× dawne rzemiosła i zajęcia gospodarskie
× kiermasz sztuki ludowej i produktów pochodzenia naturalnego
× warsztaty tańca regionalnego - sobota i niedziela, godz. 13:00
× występ Teatr dziecięcy Jantark - sobota, godz.12:30

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.