21-06-19
Powiat chojnicki. Cytat słów pseudo-rolnika: „… bo noc jest do spania…”
Trują pszczoły, trują …

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy kolejne już w tym roku zgłoszenie o zatruciu pszczół przez rolnika niewłaściwie wykonującego zabiegi agrotechniczne, czyli opryski upraw.


Problem trucia pszczół przez niewłaściwe opryski to zmora pszczelarzy i każdego roku powraca jak bumerang.   |  fot. ilustracyjne

Na prośbę pszczelarza, właściciela zatrutej pasieki, przedstawiciele Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach sporządzili protokół oględzin w obecności właściciela pasieki i rolnika dokonującego zabiegów, pobrane zostały również próbki martwych pszczół. Sprawa została przekazana do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Zatruciu uległo 14 z 16-tu rodzin z pasieki stacjonującej w podchojnickim Władysławku.

Podczas oględzin widoczny był duży osyp martwych owadów przed wylotkami uli, zaobserwowano wzmożoną aktywność pozostałych przy życiu pszczół i ich niecodzienną agresję. W całej sprawie najbardziej bolesna jest ignorancja i buta rolnika - sprawcy zatrucia. Tylko dwa cytaty słów pseudo-rolnika z konfrontacji podczas oględzin: „…rzepak już nie kwitnie, przecież pryskam na chwasty, a chabry to chwast…”, natomiast na pytanie przedstawiciela związku, dlaczego akurat opryski wykonywane są o godzinie 9 - tej rano a nie wieczorem lub w nocy?. Odpowiedź: „… bo noc jest do spania…”. No tak, pszczoły zrobiły swoje, zapyliły rzepak rolnikowi i mogą sobie polecieć gdzieś indziej.

Wielu z nas, wrażliwych przyrodniczo, zachwyca się pięknie kwitnącymi, niebieskimi łanami miododajnych chabrów bławatków w zbożach i na miedzach śródpolnych. Soczyście-czerwono kwitną również pyłkodajne maki. Koniczyna biała zamienia niekoszone trawniki i łąki w beżowe połacie… Pszczelarze natychmiast zauważą w swoich pasiekach niewłaściwe zachowanie ich podopiecznych – pszczół miodnych. A kto zatroszczy się o inne, dzikie owady zapylające: trzmiele, motyle, kornutki, porobnice, zadrzechnie i inne pszczołowate, które również w tysiącach osobników giną podczas dziennych, niewłaściwie przeprowadzanych oprysków roślin. Czy komukolwiek trzeba jeszcze tłumaczyć, jak jest rola owadów zapylających? Widocznie trzeba…

Zarząd Towarzystwa apeluje do pszczelarzy zrzeszonych jak i nie zrzeszonych w związku, o zgłaszanie przypadków zatruć pszczół do przedstawiciela związku lub bezpośrednio do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chojnicach, tel. +48 52 397 35 53 oraz na policję. W każdym przypadku podjęte zostaną odpowiednie działania. Przypominamy, że niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin grozi utratą przez rolników dotacji i dopłat do rolnictwa.

Robert Patela

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.