4-02-21
Gm. Karsin. Połączenie z tzw. Kaszubską Marszrutą
Trwa budowa ścieżki rowerowej z Wiela w kierunku Lubni

Powiat Kościerski jako główny inwestor realizuje budowę ścieżki rowerowej z Wiela do granicy powiatu w kierunku Lubni. Dzięki temu mieszkańcy i turyści z gminy Karsin zyskają połączenie z tzw. Kaszubską Marszrutą - siecią ponad 160 km  ścieżek i szlaków rowerowych w okolicy atrakcyjnych turystycznie terenów i miejscowości letniskowych w powiecie chojnickim.

Do przetargu na wyłonienie wykonawcy stanęło 8 firm, z których najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 899.989 zł złożyło Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dominika Brzezińskiego z miejscowości Sznurki. Warto nadmienić, że na realizację tego zadania powiat pozyskał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Natomiast Gmina Karsin przekazała w formie dotacji dla Powiatu Kościerskiego kwotę 455.837 zł tj. 100% niezbędnego wkładu własnego dla tej inwestycji.

Długość budowanej ścieżki wyniesie prawie 2200 metrów. Na prawie całej długości będzie ona przebiegała przez tereny leśne wzdłuż istniejącego pasa przeciwpożarowego. Jej szerokość wyniesie 2 metry i będzie posiadała żwirowo-gliniastą nawierzchnię szutrową. Jedynie na 130-metrowym odcinku przy jeziorze Zmarłym Małym, z uwagi na specyficzne warunki terenowe ścieżka „dowiązana” zostanie do drogi powiatowej, jej szerokość zwiększy się do 2,5 metra, a nawierzchnia wykonana zostanie z kostki betonowej. Na realizację zadania wykonawca ma czas do końca maja bieżącego roku.

Będzie to druga ścieżka rowerowa wybudowana na terenie Gminy Karsin. Warto przypomnieć, że w 2017 r. za kwotę 1,05 mln zł. samorząd gminny zrealizował budowę 2,5-kilometrowej asfaltowej ścieżki rowerowej z Karsina do Wiela, która cieszy się wielkim powodzeniem zarówno mieszkańców jak i licznie odwiedzających gminę Karsin turystów. Samorząd nie zamierza jednak na tym poprzestać i konsekwentnie chce rozwijać gminną sieć ścieżek rowerowych. W bieżącym roku opracowane mają zostać dokumentacje budowy kolejnych ścieżek tj. z Karsina do granicy gminy w kierunku Czerska oraz z Borska przez Wdzydze Tucholskie do Lipy.


Fot. Starosta Kościerski Alicja Żurawska oraz wójt Gminy Karsin Roman Brunke sprawdzili postęp prac przy budowie ścieżki rowerowej.


UG Karsin

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.