7-01-20
Region. RANKING
Tu żyje się najlepiej. Gdańsk, Gdynia i Sopot
w czołówkach rankingów dobrych miejsc do życia
Fot. Wojciech Jakubowski / gdynia.pl
W opublikowanym właśnie raporcie LivCom Awards Gdynia zajęła trzecie miejsce na świecie spośród miast najlepszych do życia (w kategorii od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców). Jednak to nie jedyny sukces Trójmiasta w tegorocznych rankingach – od lat na podium i w pierwszej dziesiątce topowych lokalizacji do życia znajdują się także Gdańsk i Sopot.
Zobacz, jak wypadło Trójmiasto w rankingach z 2019 roku.
Gdynia trzecia na świecie
W międzynarodowym konkursie LivCom Awards eksperci oceniali 250 tys. miast z całego świata. Poszukiwali najlepszych miejsc do życia w pięciu kategoriach związanych z liczbą mieszkańców. Wśród miejscowości z liczbą osób pomiędzy 150 tys. a 400 tys. na trzecim miejscu znalazła się Gdynia. Przed nią na podium stanęły powiat Xicheng w Pekinie oraz miasto Bergen w Norwegii.
Nagrody The LivCom Awards przyznawane są od 1997 roku. To prestiżowe wyróżnienie, które docenia różnorodne aspekty jakości życia mieszkańców. Do tej pory w konkursie Polskę reprezentowały tylko dwa miasta – Ostrów Wielkopolski (3. miejsce w 2009 roku) i Mikołów (3. miejsce w 2009 roku).
Jakość życia w jednym z rankingów oceniają również internauci. Na stronie numbeo.com głosują na miasta, w których żyje się najlepiej. W tym rankingu to Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Polsce, a 88. na świecie. Według Internatów najwyższa jakość życia jest w stolicy Australii, Canberrze.
Najszczęśliwiej jest w Sopocie
Ranking najlepszych do życia miast w 2019 roku przygotowała także „Polityka" z zespołem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tutaj krajowym zwycięzcą został Sopot, który wyróżnia się szeroką ofertą kulturalną, dużą ilością terenów zielonych, czystym powietrzem oraz zaangażowaniem społecznym mieszkańców. Łatwo znaleźć tu także pracę i korzystać z transportu publicznego.
Na podium znalazły się także Warszawa i Kraków, a w pierwszej dziesiątce są i Gdańsk (6. miejsce), i Gdynia (9. miejsce). Gdańsk doceniono za sprawnie działający samorząd, komunikację i dostęp do edukacji na różnych poziomach. Dobra komunikacja to także cecha wyróżniająca Gdynię, a ponadto szkolnictwo, liczne tereny zielone oraz ekologicznym rozwiązaniami, np. w dziedzinie transportu miejskiego.
Zob. Ranking miast „Polityki" - TUTAJ
Gdzie chcą mieszkać młodzi? W kulturalnym Sopocie czy otwartym Gdańsku?
W październiku 2019 roku Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała raport „Miasta dla młodych". Najlepsze miejsce do życia dla młodych miało być elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Gdańsk zajął czwarte miejsce, zaraz za podium, na którym znalazły się: Warszawa, Rzeszów i Katowice. Nieco dalej były Sopot (9. miejsce) i Gdynia (18. miejsce). Łącznie w rankingu znalazło się 66 polskich miast, a ostatnie miejsce przypadło Bytomiowi.
Jakie kryteria wzięto pod uwagę w przygotowaniu zestawienia? Były to: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, a także zdrowie i opieka. W podkategorii infrastruktura drugie miejsce zajął Sopot jako miasto zielone i wolne od smogu. Sopot to też jeden z liderów wśród miast, które oferują szeroki dostęp do kultury i rozrywki (2. miejsce).
Pod względem mobilności jury wysoko oceniło Gdańsk, dając mu 3. miejsce w zestawieniu, ale najwyższą lokatę miasto zdobyło w kategorii otwartości. Jak czytamy w raporcie: „Gdańsk zdecydowanie prowadzi w tej kategorii, zwłaszcza jeśli chodzi o skalę wydanych delegacji i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz odsetek młodych radnych. Pod tym względem zdeklasował także pozostałe samorządy – niemal jedna trzecia radnych miasta to młodzi (przy średniej raptem 7 proc. dla ogółu i 12 proc. dla pierwszej dziesiątki w tej kategorii). W przypadku pozostałych mierników noty Gdańska też są ponadprzeciętne – jedynie Młodzieżowa Rada Miasta funkcjonuje krócej niż winnych miastach, nadal działa jednak od blisko ośmiu lat".
Zob. Europolis. Miasta dla młodych (raport w pdf).
Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.