28-03-19
Powiat chojnicki. Szef PCPR: Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość
Turnusy rehabilitacyjne nie dla wszystkich

Radni powiatu chojnickiego przydzielili środki m.in. na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Niestety, już wiadomo, że nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Pierwszeństwo mają dzieci i osoby, które jeszcze z takich turnusów nie korzystały.


- Kwoty, które mamy dyspozycji są za małe w stosunku do potrzeb. Będziemy starali się przydzielać je jak najlepiej potrafimy – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Andrzej Gąsiorowski (na zdjęciu). Zgodnie z przyjętym regulaminem pierwszeństwo w otrzymaniu środków mają dzieci oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które do tej pory z takich turnusów nie korzystały. Następnie brane pod uwagę będą osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Biorąc pod uwagę tylko wymienione wyżej osoby (plus opiekunowie, którzy muszą z nimi jechać) to wykorzystana zostaje pula 250 tys. zł z przydzielonych na ten cel 270 tys. zł. Do dyspozycji jest więc tylko 20 tys. zł. - Musimy jasno powiedzieć wszystkim chętnym, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich osób, które chciałyby jechać. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość – mówi Andrzej Gąsiorowski.

Wnioski na turnusy złożyło do tej pory ponad 550 osób na kwotę 700 tys. zł, a do dyspozycji jest niecałe 270 tys. zł.

Wiadomo też, że nie starczy środków na likwidację różnych barier dla osób niepełnosprawnych – nie tylko tych architektonicznych, ale np. technicznych do lepszego komunikowania się (komputery, specjalne programy). W PCPR jest 179 wniosków na kwotę blisko 1 mln zł, a do zagospodarowania jest pięć razy mniej – ok. 210 tys. zł.

Szczegóły w materiale wideo - TUTAJ

Tekst i fot. (olo)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.