Ogłoszenie
Uroczyste otwarcie inwestycji – rozbudowa
ZZO Nowy Dwór Spółka z o.o.

Wczoraj (14.12) odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji - rozbudowa ZZO w Nowym Dworze. Poniżej publikujemy zdjęcia z uroczystości.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a także dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wartość projektu: 123 517 007, 54 zł
Wartość wydatków kwalifikowalnych: 62 673 270,91 zł
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 53 272 280, 27 zł
Wartość kwoty pożyczki NFOŚiGW: do 44 294 254,00 zł

Wniosek o dofinansowanie złożony w lipcu 2018r.
Umowa o dofinansowanie projektu podpisana została 31.03.2020r.
Umowa pożyczki podpisana została w dniu 30.07.2020r.

Przedmiotem przedsięwzięcia była modernizacja i rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów 
w Nowym Dworze. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie uzyskanie większej ilości odzyskanych surowców wtórnych o zdecydowanie lepszych parametrach jakościowych. W ramach Projektu Zakład zyskał nowa infrastrukturę niezbędną do zwiększenia efektywności i wydajności odzysku oraz  recyklingu szerszego zakresu frakcji odpadów pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych. Celem wdrożonych działań jest zmniejszenie masy odpadów komunalnych przekazywanych  do składowania, co umożliwi spełnienie krajowych oraz unijnych celów w zakresie gospodarki odpadami.

Głównym zadaniem inwestycyjnym była budowa nowoczesnej sortowni na odpady selektywnie zbierane, której roczna wydajność wynosi 16 500 Mg. Dostarczane odpady załadowywane są do urządzenia rozrywającego worki, po czym materiał kierowany jest na system przenośników taśmowych transportujący odpady do poszczególnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu separatorów metali żelaznych oraz separatora wiroprądowego możliwe jest odzyskiwanie nie tylko odpadów ze stali, ale również z metali nieżelaznych. Proces sortowania przebiega kaskadowo, co oznacza, że po wstępnym podziale granulometrycznym na sicie bębnowym, odpady po separatorach metali i separatorze optycznym a następnie balistycznym dzielone są na frakcje przestrzenną (3D) oraz płaską (2D). Następnie separatory optyczne, poprzez system specjalnych czujników, skanują odpady. Rejestrują ich kształt, kolor, strukturę, gęstość i inne parametry pozwalające rozpoznać konkretne surowce. Rozpoznane elementy są oddzielane od pozostałych odpadów za pomocą sprężonego powietrza  
z pneumatycznych dysz. Następnie wysortowane odpady kierowane są do odpowiednich kabin. Cały proces odbywa się automatycznie. Pozostały po procesie balast jest załadowywany do kontenerów za pomocą stacji automatycznego załadunku natomiast surowce są kierowane do prasy belującej. Automatyzacja procesu znacznie zwiększa bezpieczeństwo i warunki pracy osób obsługujących linie sortownicze. Zadaniem pracowników w kabinie sortowniczej jest kontrola czystości surowców.

Główne elementy linii technologicznej:

- rozrywarka worków
- 79 przenośników taśmowych
- 2 separatory metali żelaznych
- separator wiroprądowy
- sito bębnowe
- separator balistyczny
- 8 separatorów optycznych
- 2 stacje automatycznego załadunku
- 6 kabin sortowniczych
- prasa belująca

W ramach Projektu powstały także:

1. 5 ZADASZONYCH BOKSÓW MAGAZYNOWYCH DLA SKŁADOWANIA POSEGREGOWANYCH ODPADÓW:
- Pięć boksów wykonanych w konstrukcji żelbetowej przeznaczonych do magazynowania surowców wtórnych. Boksy o powierzchni zabudowy 726,9 m2 skutecznie chronią posegregowane odpady przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

2.  ŚCIEŻKA EDUKACYJNA:
- Miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych na temat gospodarki odpadami. Ścieżka edukacyjna wyposażona w drewniana altanę i tablice tematyczne służy do prowadzenia zajęć na temat gospodarki odpadami dla zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Strefa ścieżek zajmuje obszar ok. 1500m¬2.

3.   ROZBUDOWANY PSZOK WRAZ Z NIEZBĘDNĄ INFRASTRUKTURĄ:
- Na potrzeby mieszkańców Miasta Chojnice i Gminy Chojnice rozbudowany został Punkt    Selektywnego   Zbierania  Odpadów, w którym mieszkańcy pozostawiać mogą odpady zebrane w sposób selektywny. Przyjęte odpady gromadzone są w odpowiednich pojemnikach/kontenerach i pomieszczeniach wiat. W ramach inwestycji powstał budynek wagowy, 2 wagi, wiata na kontenery, wiata na surowce oraz zbiornik przeciwpożarowy. Wydzielone zostało pomieszczenie na potrzeby utworzenia punktu ponownego użycia, tj. miejsca, do którego trafią przedmioty przywiezione przez mieszkańców, a które mogą służyć do dalszego wykorzystania.

4. PARKING I BUDYNEK KONTROLI:
- Inwestycja polegała na budowie parkingu oraz urządzeń z nim związanych. Obejmowała 
m.in. wykonanie budynku kontroli wejść i wyjść dla pracowników, systemu kontroli wjazdu 
i wyjazdu pojazdów, oświetlenia parkingu oraz odwodnienia powierzchniowego. Parking posiada 62 miejsca postojowe, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. 

5. ZAKUP MASZYN I URZADZEŃ NIEZBĘDNYCH DO FUNKCJONOWANIA ZAKŁADU:
    - Rozdrabniacz mobilny
    - Ładowarka kołowa duża
    - Ładowarka kołowa średnia
    - Mobilny przesiewacz bębnowy

6. ZAKUP POJEMNIKÓW DO SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI:
- 1 000 sztuk pojemników o pojemności 240 litrów przekazano gminom będącym Udziałowcami Spółki. Pojemniki służą jako wsparcie w rozbudowie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

7. STACJE TRANSFORMATOROWE ORAZ PRZYŁĄCZA KABLOWE:
- Dwie stacje transformatorowe, linie kablowe, światłowodowe i telekomunikacyjne zapewniające zasilanie zakładu, przesyłanie danych, sterowanie urządzeniami i podgląd pracy instalacji.

8. TECHNOLOGIA RDF:
- Linia do produkcji paliwa alternatywnego (RDF) to kompletny ciąg technologiczny składający się z urządzeń takich jak: separator metali żelaznych, separator metali nieżelaznych 
i rozdrabniacz końcowy, skomunikowanych za pomocą przenośników. Materiałem wejściowym do linii RDF jest wstępnie rozdrobniona frakcja nadsitowa posortownicza  z odpadów komunalnych oraz wstępnie rozdrobnione odpady wielkogabarytowe. Efektem finalnym jest paliwo alternatywne RDF o wymiarach ok. 35 mm oraz surowce metali wysortowane na separatorach. Wydajność linii 15 000 Mg/rok.

9. PLAC NA ODPADY BUDOWLANE:
- Plac o powierzchni 2990 m2¬ przeznaczony do magazynowania i przetwarzania odpadów budowlanych. Budowa objęła również wykonanie drogi dojazdowej, placu manewrowego, wykonanie instalacji kanalizacji technologicznej, deszczowej oraz instalacji elektrycznych.

10. PLAC NA BIOODPADY I POLEPSZACZ GLEBOWY:
- W ramach projektu przebudowany i rozbudowany został istniejący plac na odpady budowlane, z przeznaczeniem na plac na bioodpady i polepszacz glebowy.  Prace obejmowały wymianę wypełnienia dylatacji, podłączenie instalacji odwodnień liniowych do przepompowni odcieków, wykonanie szczelnego włazu na kanalizacji deszczowej oraz wykonanie zasuw na kanalizacji deszczowej.

ZZO Nowy Dwór

Na chwilę przed uroczystym otwarciem rozbudowanej części zakładu:


Uroczyste otwarcie rozbudowanej części zakładu (ZDJĘCIA PONIŻEJ):





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.