26-04-19
Powiat chojnicki. Uroczystej inauguracji akcji "sadziMY" dokonał prezydent Andrzej Duda, w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel
Harcerki i harcerze z ZHP odnawiają las po klęsce

100 hektarów lasu, czyli 300 000 drzew zasadzą dziś i jutro między innymi harcerze i harcerki z Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej ZHP, którzy biorą udział w odnawianiu lasu po klęsce w Rytlu.


Uroczystej inauguracji akcji "sadziMY" dokonał dziś (26.04) prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą wziął udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel.   |  fot. Konrad Kmieć

Jest to inauguracja ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew „sadziMY” realizowanej przez Prezydenta RP we współpracy z Lasami Państwowymi. Rytel jest miejscem najsilniej dotkniętym skutkami nawałnicy, jaka przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku. Już w pierwszych dniach po przejściu żywiołu harcerze udali się w najbardziej poszkodowane miejsca i służyli swoją pomocą. Teraz, prawie 2 lata po tych tragicznych wydarzeniach, ponownie okazują wsparcie i pomóc – tym razem w odbudowie lasu.

Prezydent RP i pierwsza dama wraz z harcerzami, przedstawicielami służb publicznych oraz lokalnymi mieszkańcami 26 i 27 kwietnia posadzą ponad 300 000 drzew na 100 hektarach terenów poklęskowych. To nie pierwszy raz, kiedy harcerki i harcerze pomagają w sadzeniu drzew na terenach poklęskowych. Udział członków ZHP w przedsięwzięciu „sadziMY” jest kolejnym elementem wielkiej akcji Związku Harcerstwa Polskiego „sadzimy las na 100 - lecie”, która potrwa do końca 2021 roku.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 106 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności, zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

Hm. Martyna Kownacka. fot. Konrad Kmieć | ZHP

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.