20-08-20
Powiat chojnicki.  Delegacje gminy, fundacji i szkoły złożą kwiaty pod pomnikiem poległych
Uroczystości patriotyczno-religijnych
w Krojantach nie będzie

Władze gminy Chojnice wraz z Fundacją Szarża pod Krojantami i Szkołą Podstawową w Nowej Cerkwi podjęły decyzję, że w tym roku rezygnują nie tylko z plenerowego widowiska w Krojantach,
które co roku uświetniało uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej i szarżą ułańską z 1 września 1939 r.


Na zdjęciu przedstawiciele urzędu i fundacji doszli do wniosku, że w tym roku trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo uczestników uroczystości.   |  fot. M. Eichler

Nie zobaczymy więc nie tylko rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat na polu szarży w Krojantach, ale też nie będziemy uczestniczyć w mszy św., która była częścią obchodów patriotyczno-religijnych w tym miejscu.

Organizatorzy doszli do wniosku, że sytuacja epidemiczna w kraju nadal budzi niepokój i lepiej zrezygnować z tłumnych zgromadzeń, na których trudno byłoby zapanować nad dyscypliną i zachowaniem dystansu społecznego. - To nie znaczy, że nie uczcimy pamięci o naszych bohaterach, którzy walczyli pod Krojantami – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

– 1 września o godz. 12 delegacje gminy, fundacji i szkoły złożą kwiaty pod pomnikiem poległych ułanów w Krojantach. Chcemy to zrobić w możliwie kameralny sposób, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, stąd nie zapraszamy na obchody. Mamy nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem mieszkańców.

Tekst i fot. Maria Eichler

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.